Съвсем скоро слушателите на фолклорни предавания по програма "Христо Ботев"се срещнаха с Димитър Гугов – гъдулар и създател на "Варварските цигулки". Поводът беше дебютната му изява през месец май с Оркестъра за народна музика на БНР, като солист в "Музика в портрети"– един от проектите на радиовиртуозите. Тогава с него поговорихме за творческия му път, който вече 24 години успешно се развива във Франция. Именно там той среща и колегите си (французин и монголец) от етно-формацията "Варварските цигулки".
Креативни, темпераменти, свободни, в звученето си те съчетават рок музика с български и монголски фолклор, а в пиесите и тримата се проявяват и като певци.
Относно името на бандата Димитър Гугов казва, че избират прилагателното "Варварски"– защото и българите, и монголците в историята са били нарочени като варвари от гърците. А "цигулки", защото свирят на струнни инструменти. И понеже, направена за италианската аристокрация, цигулката никога не може да бъде варварска, това създава парадокс в името, който от своя страна събужда любопитството на публиката.
Всъщност и сега триото е в разгара на поредно европейско турне (от юли до декември). Една от спирките, разбира се, е и България. Бандата идва у нас за втори път и за феновете си тук подготвя 6 концерта в дните между 20 и 26 октомври: "За почти всеки един концерт подготвяме нещо ново. За това сме отделили и доста дни за репетиции преди да тръгнем, за да направим нови неща, които ще звучат за първи път от нашето трио и специално за българската публика. На 20-и пристигаме във Варна, където започваме с един таен концерт. По- задушевен, някъде из центъра..." – загатна Димитър Гугов пред слушателите на "От песен в песен".
Дали гъдуларят разкри имената на гост-музикантите в проектите, може да чуете в интервюто с него в прикачения файл.
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е като Олимпиадата за света на спорта. Няма по-голям и по-престижен форум за среща на изгряващите оперни таланти от цялата планета и най-утвърдените мениджъри, директори на оперни театри,..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на дишането, щедър звук и невероятен чар". На 13 февруари от 19.00 часа, зала "България" ще бъде домакин на вдъхновяващ концерт с участието на виртуозната флейтистка и маестро Орхан Шаллъел. Вие сте не..
Красивата опера "Лястовичката" от Джакомо Пучини е първото ни музикално предложение, което ще допадне със сигурност на верните почитатели на класиката. В новата постановка на режисьорката Ирина Брук ще чуете гласовете на Марианджела Сичилиа, Матео Липи, Росалия Сид, Джовани Сала и Пиетро Спаньоли. Записът, който сме подготвили за вас, е от 4 април..
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg