Съвсем скоро слушателите на фолклорни предавания по програма "Христо Ботев"се срещнаха с Димитър Гугов – гъдулар и създател на "Варварските цигулки". Поводът беше дебютната му изява през месец май с Оркестъра за народна музика на БНР, като солист в "Музика в портрети"– един от проектите на радиовиртуозите. Тогава с него поговорихме за творческия му път, който вече 24 години успешно се развива във Франция. Именно там той среща и колегите си (французин и монголец) от етно-формацията "Варварските цигулки".
Креативни, темпераменти, свободни, в звученето си те съчетават рок музика с български и монголски фолклор, а в пиесите и тримата се проявяват и като певци.
Относно името на бандата Димитър Гугов казва, че избират прилагателното "Варварски"– защото и българите, и монголците в историята са били нарочени като варвари от гърците. А "цигулки", защото свирят на струнни инструменти. И понеже, направена за италианската аристокрация, цигулката никога не може да бъде варварска, това създава парадокс в името, който от своя страна събужда любопитството на публиката.
Всъщност и сега триото е в разгара на поредно европейско турне (от юли до декември). Една от спирките, разбира се, е и България. Бандата идва у нас за втори път и за феновете си тук подготвя 6 концерта в дните между 20 и 26 октомври: "За почти всеки един концерт подготвяме нещо ново. За това сме отделили и доста дни за репетиции преди да тръгнем, за да направим нови неща, които ще звучат за първи път от нашето трио и специално за българската публика. На 20-и пристигаме във Варна, където започваме с един таен концерт. По- задушевен, някъде из центъра..." – загатна Димитър Гугов пред слушателите на "От песен в песен".
Дали гъдуларят разкри имената на гост-музикантите в проектите, може да чуете в интервюто с него в прикачения файл.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg