Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи?
Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година.
Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на ЕКПАТ България – фондация "Пренебрегнати деца и жени". Става популярна с книгите "Цветята на нощта" и "Романтичните измами онлайн". През ноември предстои да излезе следващата ѝ книга. Загорова се завърна скоро от европейска среща на ЕКПАТ във Виена о проблемите на детската сексуална експлоатация и сексуалните злоупотреби онлайн, на която експертите отчитат, че днешните деца са изправени пред огромни предизвикателства и опасности онлайн.
"Срещата беше организирана от ЕКПАТ Интернешънъл – над 25 страни от Европа. Споделихме опит по проблемите – какво е развитието на детските девиации, какви са предизвикателствата, идващи от интернет, спрямо децата, как се справят техните родители и учители... въобще заплахи за всички деца в риск, включително и в България."
Последните статистики са страшни като мащаб: "Те отразяват само част от истината – и то само на базата на получените сигнали от мъже, жени – жертви на романтични измами и други киберпрестъпления. Към ФБР има Център за жалби за интернет престъпления и към него има линк за сигнали. В тяхната компетенция е да се осъществи разследване, разкритие...
За Доклада на ФБР от 2023 г. – получени са сигнали от 19 021 жертви на романтични измами, загуби от повече от 6 млн. долара. Да не говорим за нефинансовите щети... Огромен бум има на криптоизмамите – та на първите места в измамите.
Друга голяма статистика – на Федералната търговска комисия: Там цифрите са още по-стряскащи. Според тях близо 70 000 потребители са сигнализирали за романтични измами, а финансовите загуби са достигнали до 1,3 млн. долара. Огромни загуби, които претърпяват гражданите, но и икономиките.
Полицията на Лондон има звено за противодействие на киберизмамите – те отчитат, че за 2023 г. са регистрирани приблизително 8800 жертви на романтични измами, загуби за 94,7 млн. лири."
Наши статистики. Септември месец 2024 г. на форума Global Cyber Security Summit 2024 от ГДБОП, Дирекция "Киберсигурност", беше изнесено: Над 80 български компании са подали сигнали от началото на годината, че са пострадали от киберизмами със сменен IBAN. Претърпените загуби от тях са над 12 млн. евро! От ГДБОП уточняват, че проблемът от нигерийски организирани престъпни групи, които от години са специализирани в измами със сменен IBAN. Най-големият проблем, според ГДБОП, са инвестиционните измами, друг проблем, свързан с киберизмамите, са романтичните измами.
Какво представляват романтичните измами, кои са най-често срещаните схеми – чуйте цялото интервю с Лидия Загорова в звуковия файл.
Снимка – БНР
По повод деня на четенето, организиран от фондация "Четене" в предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя един текст, който си заслужава да бъде чут и осмислен и мисли по темата. Когато бях малка, нямаше много начини за забавление и децата доста четяха, включително и аз. В един период на моето юношество, когато четенето беше..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..
Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно..
В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и..
Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg