Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Изкуството в мен: "Да убиеш присмехулник" на Харпър Ли

Кадър от филма "Да убиеш призмехулник" (1962)
Снимка: IMDB

"Присмехулниците не правят нищо друго, освен да пеят и да ни радват. Те не нападат градината, не правят гнезда в царевицата, те не правят нищо друго, освен да изливат сърцата си в песни за нас. Затова е грях да убиеш присмехулник."

Романът "Да убиеш присмехулник" на американската писателка Харпър Ли печели награда "Пулицър" през 1961 година и веднага след това е екранизиран. Творбата е обявена за най-добрия роман на XX век в Америка и за най-добрия на всички времена във Великобритания. 

Романът е важен, защото третира теми като смъртта, изнасилването и расовата дискриминация, погледнати през очите на няколко деца. Заглавието на книгата идва от съвета на бащата към децата му – никога да не убиват птицата присмехулник, защото тя не вреди никому. 

Едно лято Скаут и Джем се запознават с Дил, момче, което е на гости за ваканцията. Дил проявява голям интерес към къщата на странно и затворено семейство и слуховете за психично болния им син, който никога не излиза от вкъщи. Един ден Дил предизвиква Джем да отвори вратата на мистериозната къща...

Актьорите на студия "Еленов" представят една от възловите сцени между главните герои: Скаут, Дил и Джем – която е апотеоз на приятелството.

Чуйте в звуковия файл! 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54
Стефан Минчев

Стефан Минчев: Отправям призив към българите да пазят фамилните си истории

Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои  на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..

публикувано на 24.07.25 в 08:45
Янаки Петров

III Национален литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров" – емблема на град Средец

До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...

публикувано на 23.07.25 в 16:45

За съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия

Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..

публикувано на 23.07.25 в 13:35