Публикуването на стари кадри, които нямат нищо общо с актуални събития, или такива, които са заснети на различно място, е обичаен похват на разпространителите на дезинформация. Похватът цели всяването на страх в обществото или прокарването на определени политически възгледи с цел поляризация. Подобни примери могат да се наблюдават както по отношение на конфликта в Близкия изток, така и във войната между Русия и Украйна.
Кристиян Юлзари, студент по "Политология" в СУ, който е и част от екипа на Factcheck.bg, гостува в "Мрежата", за да потърсим отговор на въпроса "От какво зависи истинността на една публикация?"
Последното разследване на Кристиян е свързано с ракетната атака на Иран над Израел в отговор на убийството на Хасан Насрала, лидер на Хизбула. След нападението във Фейсбук започва споделянето на стари видеоклипове, които се представят за заснети по време на атаката. Какви са истинските факти около въпросните видеа? Как се разпространява дезинформацията? Какви са инструментите, с които си служи Factcheck.bg, за да провери, а после, ако се наложи, да обори едно или друго твърдение?
Обратната връзка
"Има два типа хора. Едните непрекъснато ни обвиняват, че ние сме спонсорирани от посолства, от различни донори и съответно пишем или твърдим, онова, което ни се каже. Тази група от хора не вярват на нищо, което им се казва, дори и твърденията ни да са придружени с доказателства. Другата група са тези, които действително, с помощта на нашите проверки, успяват да се ориентират до една или друга степен в информационния хаос, в който живеем. Ние работим отскоро, като независими проверители на факти, което ни позволява да помагаме на другите потребители във ФБ конкретно, като маркираме публикации, които съдържат дезинформация, на които ние правим проверка, и ако откриваме, че информацията не е вярна, под нея излиза нашият текст, който обяснява на потребителите, че това, което току-що са прочели или видели във видеоклипа, или снимката е невярно…./…/
Обратната връзка от читателите е много важна и ние се опитваме да достигнем до хората по различни канали, вашето предаване е един от тях, за да образоваме максимално."
Обикновеният читател, като проверяващ
"Аз си давам ясна сметка, че за обикновения читател е много трудно да се занимава с всяко едно нещо, което му попада във фийда в социалните мрежи, защото е ясно, че хората нямат време за това, те не се занимават с това от сутрин до вечер, на тях това не им е професия. Ако сме реалисти, то трябва да сме наясно, че не е възможно да се проверява истинността на всяка една снимка, която излезе във всяка една социално мрежа, която човекът ползва. Но тук трябва да говорим за съмнение /…/ Хората, бидейки нерационални същества, приемат първо информацията с емоциите си, а после разсъждават и се замислят за нещо дали е вярно или не."
Кога да потърсим помощта на Factcheck.bg
"Платформата поддържа специално меню за подаване на сигнали. Всеки наш читател, ако попадне на нещо, което го е усъмнило и няма времето да го провери, може да ни изпрати сигнал. В сайта ни има форма за подаване на сигнали… Ще поясня какво можем и какво не можем да проверяваме ние. Това, което ние сме способни да проверим, са твърдения, но не можем да проверяваме мнения, например."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Кристиян Юлзари е журналист на свободна практика. Професионалният му път започва от националната платформа за ученическа журналистика sCOOL Media. Вълнува се от темите политика, права на човека и социално неравенство. От 2021 г. е част от екипа на Factcheck.bg. Носител е на наградите Web Report 2020 и "Валя Крушкина – журналистика за хората" през 2021 г. за разследването си за корупцията в Министерството на младежта и спорта при разпределянето на средствата за младежки дейности у нас.
Снимка – aej-bulgaria.org
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg