Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Геймификацията в образованието – иновация или стар познайник

Game Dev Day на 2 ноември

Снимка: Организаторите

Какво е "геймификация в образованието", как подобрява учебния процес и стимулира креативността на учениците – за това е разговорът в "Нашият ден" с Хелиана Велинова, която е в основата на предстоящия форум "Game Dev Day – експо и конференция".

Форумът се организира за втора поредна година от Sofia Game Night и сдружение "Възможности без граници" с подкрепата на ЕС. Събитието ще включва лекционна част и изложение, където ще бъдат представени видео, мобилни, VR игри, настолни и образователни игри, както идруги интересни проекти.

Игровизацията в образованието се отнася до включването на игрови елементи в образователния процес, уточнява Велинова и запознава слушателите с акцентите в лекционната програма на форума.

Първата лекция е посветена на темата "Игровизация в образованието – иновация и добър стар познайник".

Доказано е, че игровите модели повишават способностите за запаметяване и повишават вниманието. Подобен ефективен метод е и сугестопедията, пояснява Велинова.

Тъй като младите хора в момента са в интернет, образователните игри могат освен аналогови да бъдат и дигитални, казва Велинова и посочва, че в момента съществуват много платформи за учене.

Игровизацията в образованието не само улеснява трупането на знания, но и позволява на учениците да правят грешни избори, да губят в безопасна среда, по думите на Велинова.

"Game Dev Day – експо и конференция" предстои на 2 ноември в "Чистилището".

Участието във форума е безплатно, като се изисква предварителна регистрация тук.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08