Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сънят на пациента" с младата режисьорка Клара Стоянова

Кадър от "Сънят на пациента"
Снимка: Златна Роза

"Сънят на пациента" е дипломният филм на младата режисьорка Клара Стоянова, която завърши Киноуниверситета "Конрад Волф" в Бабелсберг, Германия.

За граничния период, в който живеем, и за близкото бъдеще – разговор с режисьорката в "Terra Култура".

"Големите промени предизвикват объркване, но точно в такива периоди трябва да се действа най-активно. Те водят до положителни развитие", смята Стоянова, която се вълнува от трансценденталния стил в киното, екранното съзерцание и философските послания на седмото изкуство.

Клара Стоянова
Понятието "трансцендентално кино" е въведено от американския режисьор, сценарист и филмов теоретик Пол Шрейдър. Това е бавно кино, което съзнателно работи със скуката като метод за постигане на съзерцание, разказва Стоянова.

Сюжетът на филма "Сънят на пациента" се развива в близкото бъдеще, когато хората вече не могат да плачат. Екранните персонажи са трима – пациент, лекар и медицинска сестра. По думите на режисьорката във филма се усеща дух на ретро футуризъм, който подхожда на реалността в България.

Късометражният филм беше част от конкурсната програма на фестивала "Златна роза". Публиката е била заинтригувана, макар че екранното произведение може би се е сторило на някои зрители твърде абстрактно, по думите на Стоянова.

В своя дебютен пълнометражен филм режисьорката възнамерява да съчетае ужасното със смешното в една по-ведра история.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10

"Условни пространства" – Пламен Кирилов с изложба в Пловдив

Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..

обновено на 01.04.25 в 09:53
Теодора Церовска с Ивайло Стоименов и Ася Мирчева

"София изглежда толкова добре" с Ася Мирчева и Ивайло Стоименов

Свикнали сме да приемаме ежедневието си в Софийския град като сиво и неволно да подбираме сиви тоалети за деня си. Има обаче едни хора, които не робуват на рутината и искат да блеснат с цвят, с креативност, с провокация. Именно за тези хора Ася Мирчева и Ивайло Стоименов създават своят профил "Sofia looks so good –София изглежда толкова добре"...

публикувано на 01.04.25 в 09:39
Мартин Джачков

"Сън преди вечност", или още едно огледало на човешката душа

"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков отново рисува с хартия, за да създаде колажи, които да разкрият личните му пътувания в полето на духа, съня и безвремието. "Тази интимност, която създавам с това да разкажа сънищата си и да дам моите..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39