Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот, посветен на България: Лука Велчов и неговата мисия в Румъния

| обновено на 15.10.24 в 10:56
Снимка: БТА

Преди броени дни, на 91-годишна възраст, ни напусна Лука Велчов, доайенът на българската общност в Румъния. Приживе Велчов се отличаваше с дълбоката си отдаденост към опазването на българското минало. Той бе обичан и уважаван не само от българите в Румъния, но и от мнозина, които посещаваха Букурещ, за да научат повече за историческите връзки между двете страни. Учители, ученици, студенти, журналисти и туристи от България и Румъния често търсеха неговото познание и го придружаваха в обиколки на значимите български места в румънската столица.

В предаването "Нашият ден" Христо Тучев, председател на фондация "Евлоги и Христо Георгиеви" и предприемач, изрази почитта си към проф. Лука Велчов, като отбеляза значимата му роля в съхранението на българското наследство в Букурещ:

"Той беше уникален човек, за първи път в живота си срещах човек, чиято душа прелива от любов към България."

Тучев подчерта също, че Велчов е бил пазител на ценностите от миналото: "Беше носител на ценности от едно минало време, до което всички успяхме да се докоснем. Той беше издирил всички имоти, които са били на българи още от времето преди Освобождението."

Лука Велчов не само е съхранявал историята, но и е предавал тази памет на следващите поколения, показвайки местата, където българските революционери и културни дейци са оставили своя отпечатък. Тучев разказва: "Благодарение на него обиколихме тези места: кантората на Евлоги и Христо Георгиеви, Солаковия хан, последното жилище на Христо Ботев, редакцията на вестник "Нова България", редакциите на списанията "Училище" и "Свобода", там, където е живял и работил Софроний Врачански, където е творил Иван Вазов."

Тези безценни места, свързани с българската история, разкриват как Букурещ е бил средище на българския възрожденски дух, който Лука Велчов е съхранил и предал с любов и преданост към българското минало.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Лука Велчов е роден на 8 октомври 1933 година. След като завършва първоначалното си образование в родното село (1941-1945), отива да учи в Тимишоара. През 1949 година вече е в Българско педагогическо училище (1949-1953) в Букурещ, кръстено на българския революционер и поет Христо Ботев. Година по-късно е приет в Букурещкия университет, специалност "Славистика" и "Българска филология". Завършва с отличие и веднага се връща в Стар Бешенов, за да учи младите банатски българи на литературен български език. В периода 1958-1959 година е заместник-директор на гимназията в селото. Но съдбата го връща обратно в Букурещ, където става учител в българското училище (1959-1961). В този период участва активно в разработването и издаването на учебници по български език от втори до осми клас. След това работи и в румънски училища като учител по румънски и руски език. Пенсионира се преждевременно, "за да се отдаде на българската кауза в Румъния".
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47