Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес отбелязваме Световния ден на анестезиолога

Снимка: Български лекарски съюз

На 16 октомври отбелязваме Световния ден на анестезиолога – специалистът, който държи в ръцете си тънката граница между живота и смъртта. Ето защо тази година професионалният празник минава под мотото да бъде опазено психичното, емоционално и физическо здраве на работната сила в медицинската специалност.

Гост в Lege Artis е анестезиологът д-р Десислава Иванова от УМБАЛ "Св. Анна", за да сподели за своя професионален избор, за предизвикателствата, които е срещала, както и за важността от навременна медицинска помощ.

Все повече в света, а вече и у нас се обръща внимание на благосъстоянието на специалистите по анестезиология, заявява д-р Иванова.

Анестезиологът споделя за своя личен път в медицината, за работата в реанимационно звено и интензивно отделение и за добрите учители, от които е черпила опит и знания.

Едно от важните качества, които един анестезиолог трябва да притежава, по думите на д-р Иванова, е воля да преживее първоначалните лишения, за да придобие знанията и способностите, нужни за една по-спокойна бъдеща практика.

Медикаментозното лечение в България не се различава от това в останалия свят, казва д-р Иванова, която често взема участие в международни форуми и конференции.

Разговорът се насочва към актуалния проблем за забраната на райския газ у нас. Анестезиологът подчертава, че райският газ има краткотраен еуфоричен ефект, но в дългосрочен план следват редица здравословни усложнения и дори може да настъпи смърт.

Днес е и ден за осведомяване на обществото относно навременната и адекватна реакция при човек в състояние на сърдечен арест. По този повод д-р Иванова ще гостува в 121 СУ "Георги Измирлиев", за да запознае учениците с това как могат да спасят човешки живот с  двете си ръце.

В края на разговора д-р Иванова дава някои полезни съвети на слушателите как да реагират, ако видят човек в безсъзнание.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:  

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45