Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седмица, посветена на френския писател и дипломат в София и Пловдив

Спомняме си за Ромен Гари

4
Снимка: en.namu.wiki

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари.

Един от акцентите в специалната програма е българо-френският документален филм "Книжарят" на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров, който ще бъде представен на 24 октомври в Френския институт. Филмовата творба е част от 10-ия Международен кино-литературен фестивал "Синелибри".

"Книжарят" е документален разказ за българския период на Ромен Гари. Писателят прекарва две години от живота си в София от 1946 до 1948 година, в ключов момент, когато България започва да се трансформира от монархия в социалистическа република. Гари пристига през февруари 1946 година у нас и веднага започва да бъде следен от Държавна сигурност, която в рапортите си за него, използват псевдонима "Книжарят".

България се намира в преломен момент от своята история, в началото на Студената война, когато се установява комунистическа диктатура, под маската на "народна демокрация".

Участници в документалния разказ са първата жена на писателя, неговата българска любовница, френският пълномощен министър в София, сътрудниците на българските тайни служби. И разбира се, лидерът на антикомунистическата опозиция в България – Никола Петков. Показният процес срещу него и обесването му, разтърсват дълбоко френският писател и дипломат.


Авторите на филма се опитват да възстановят в чернобяло изображение, атмосферата на епохата, през погледа на Ромен Гари, дипломатическите доклади, игрални възстановки, архивна кинохроника и материали събрани в неговото досие от Държавна сигурност.

Режисьорът Асен Владимиров разказа в "Артефир" за създаването и разпространението на документалния филм "Книжарят" във Франция и България, както и за престоят на писателя в нашата страна.

Прожекцията е с вход свободен.

Програмата на Седмицата, посветена на Ромен Гари може да разгледате тук.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50