Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица, посветена на френския писател и дипломат в София и Пловдив

Спомняме си за Ромен Гари

4
Снимка: en.namu.wiki

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари.

Един от акцентите в специалната програма е българо-френският документален филм "Книжарят" на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров, който ще бъде представен на 24 октомври в Френския институт. Филмовата творба е част от 10-ия Международен кино-литературен фестивал "Синелибри".

"Книжарят" е документален разказ за българския период на Ромен Гари. Писателят прекарва две години от живота си в София от 1946 до 1948 година, в ключов момент, когато България започва да се трансформира от монархия в социалистическа република. Гари пристига през февруари 1946 година у нас и веднага започва да бъде следен от Държавна сигурност, която в рапортите си за него, използват псевдонима "Книжарят".

България се намира в преломен момент от своята история, в началото на Студената война, когато се установява комунистическа диктатура, под маската на "народна демокрация".

Участници в документалния разказ са първата жена на писателя, неговата българска любовница, френският пълномощен министър в София, сътрудниците на българските тайни служби. И разбира се, лидерът на антикомунистическата опозиция в България – Никола Петков. Показният процес срещу него и обесването му, разтърсват дълбоко френският писател и дипломат.


Авторите на филма се опитват да възстановят в чернобяло изображение, атмосферата на епохата, през погледа на Ромен Гари, дипломатическите доклади, игрални възстановки, архивна кинохроника и материали събрани в неговото досие от Държавна сигурност.

Режисьорът Асен Владимиров разказа в "Артефир" за създаването и разпространението на документалния филм "Книжарят" във Франция и България, както и за престоят на писателя в нашата страна.

Прожекцията е с вход свободен.

Програмата на Седмицата, посветена на Ромен Гари може да разгледате тук.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и за живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00
Шармила Мукерджи, Мария Мира Христова и Катя Тошева

Одиси – древната философия, превърната в танц

"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..

публикувано на 05.05.25 в 11:27
проф. Виктор Паунов

"Бестиарий" на проф. Виктор Паунов

Зад " Бестиарий "  на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..

публикувано на 05.05.25 в 10:35