Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва модерната тенденция в науката – едновременно диагностициране и визуализация на заболяване чрез използването на изключително малки частици. Началните изследвания са били проведени в in vitro условия, а след това е направена първоначална оценка върху животни", споделя д-р Узунова.
Тя беше гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", където разказа повече за пътя си в науката. "Науката и изобщо търсенето на отговори на различни въпроси ми е страст. Още от ранна детска възраст започнах да се интересувам от магията на природата и как се случват нещата. Питах се дали мога да си обясня тези феномени сама. Започнах да уча химия и продължих в университета, като този интерес не намаля. Все още се чувствам като на 10 години и вярвам в магиите", споделя тя.
Д-р Узунова разказва и за академичния си път: "Професор в университета ме насочи да търся различна гледна точка към химията, затова се включих в определена група изследователи в БАН. Тематиката и работата им ме привлякоха, и така останах като докторант там."
Когато става въпрос за онкологичните изследвания, д-р Узунова подчертава, че медицината разполага с ясно разписани протоколи за лечение на онкологични заболявания, но всеки пациент е уникален. "В последно време започва да се говори за персонализирани терапии, които могат да намалят болката. Моят стремеж е да се намери терапия, която да бъде приложима персонализирано."
По време на своята дисертация тя е работила с различни професори и работни групи в БАН, като част от тях са се концентрирали върху синтез на нови вещества, подлагани на биохимични тестове за антитуморни свойства, докато други са се занимавали с природни съставки. "Вече говорим за мултидисциплинарни изследвания, където учени и професионалисти от различни сфери трябва да комуникират и работят заедно, за да се справят с дадено онкологично заболяване", пояснява тя.
Резултатите от проучванията са обещаващи: "Раковите клетки се повлияваха специфично, докато нераковите клетки оставаха незасегнати. За нас, учените, това е добър знак, макар и на начално, лабораторно, ниво", казва д-р Узунова, изразявайки надежда за бъдещето на персонализираната терапия.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg