Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минчо Тодоров с първа самостоятелна изложба "Седем стъпки"

Тя е посветена на 95-годишнината от рождението на Йордан Радичков – смесва авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя

На 22-ри октомври в галерия "Нюанс" от 18 часа се открива дебютната самостоятелна изложба на Минчо Тодоров "Седем стъпки". Тя е триптих  от скулптури и рисунки на художника, художествен каталог и документален филм със същото заглавие.

Изложбата е посветена на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков и представлява амалгама между авторски пластики и рисунки и избрани цитати от произведения на писателя. Целта на изложбата е да се обърне внимание на четенето и как то да бъде стимулирано.

"Много често през годините съм откривал връзки между това, което правя, и текстовете на Радичков, което доведе по естествен път до произведенията, представени в тази изложба" – споделя Минчо Тодоров.

Важен акцент е и показването на цялостния процес на работа. Зрителите ще могат да видят подготвителни рисунки, макети в мащаб и завършените скулптурни произведения.

Дизайнът на каталога е дело на Капка Кънева. Уводният текст към него е на скулптора Ивайло Аврамов. Фотографиите в каталога са на Начо Каменов - Кубето, а обработката на фотографиите е на Николай Спиров. Преводът на текстовете е на Александър Маринов - Санчо.

Минчо Тодоров
Филмът отразява моменти по време на изработката на произведенията, които зрителите ще могат да видят завършени в текущата изложба. Режисьор на филма е Тодор Чапкънов, а оператор и монтажист е Адриана Чапкънова. Музиката е на групата Odd Crew.

Изложбата може да бъде видяна до 10 ноември 2024 г.

Чуйте интервюто на Надя Атанасова с художника Минчо Тодоров в звуковия файл.


Снимки: Начо Каменов - Кубето, Надя Атанасова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50