По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?
Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България, беше посветена на тази огромна тема – дигиталният живот на хората над 55 години. Такъв беше и фокусът на дискусията. Такива са целите на уъркшопите в рамките на конференцията.
За възрастните хора и дигиталните медии – серия от дигитални уроци бяха посветени на проведените пилотни обучения в България, Австрия и Румъния.
Ваня Грозданова (експерт "Проекти и програми" от фондация "Глобални библиотеки), Гергана Хрисчева (БНР) и Жюстин Томс (експерт по интернет комуникации) разказват в "Какво се случва" повече за проекта Information Matters, обучаващ възрастните хора на медийна грамотност.
Чуйте повече от звуковите файлова.
Гергана Хрисчева: Проблемът с достоверността на която и да е информация в днешния свят е от огромно значение именно заради големите възможности за дезинфорамация.
И тук идваме до основната и най-важна цел, която трябва да постигнем – да дадем информация на хората над 55 плюс къде да откриват достоверната и обективна информация по здравните въпроси.
Тази достоверна информация е публикувана на интернет страниците на официалните институции, работещи в сферата на здравеопазването.
За да сме максимално полезни, трябва да посочим, че най-важните сред тях са :
Министерство на здравеопазването, Изпълнителната агенция по медицински надзор, Националната здравно-осигурителна каса със съответните РЗОК, Изпълнителната агенция по лекарствата, Регионалните здравни инспекции, Библиотеките и читалищата, особено тези към болници или ВУЗ-ове
Към тези най-важни институции, които предоставят проверена здравна информация, трябва да добавим няколко ключови Центъра, които работят тясно с първите 4 институции и подават научно-обоснована информация за цялото общество. Това са:
Националният център по заразни и паразитни болести, Националният център по обществено здравеопазване и анализи, Националният център по радиология и радиационна защита, Национален център по клинична и трансфузионна хематология
Сред тези най-основни официални източници на здравна информация у нас, трябва да посочим най-новото дигитално приложение, което дълго време беше очаквано от обществото и което е вече факт с усилията на МЗ – това е Националната здравно-информационна система.
И тук действително имаме добра новина, защото тази система вече е достъпна за хората и чрез мобилното си приложение, като МЗ успя да даде този достъп на хората дори без електронен подпис, чрез организираните открити пунктове в цялата страна за получаване на код за достъп за приложението Е Здраве.
Да добавим към източниците на достоверна дигитална здравна информация и тези на съсловните медицински организации.
Не на последно място като проверен и достоверен източник на здрава информация са БНРи БНТ и БТА.В коя сфера на здравната информация най-често хората се доверяват, без да проверява често и без дори да се допитат до общопрактикуващия лекар.
-Как да регулирам кръвното си налягане;
-Трябва ли да спирам без консултация хапчета си при високо кръвно;
-Проблеми на сърцето;
-Гинекологични прегледи при хората над 55 + и мамография- в малките населени места няма добър достъп до специалисти, дори жените да искат да посетят лекар;
-Простата при мъжете – късна диагностика също;
-Как да отслабна – видове диети и хапчета, без да се търсят страничните ефекти;
-Дерматити и алергии, псориазис;
-Проблеми на щитовидната жлеза;
-Хемороиди;
-Как да се справя с хормоните в менопаузата;
-Болки в кръста, в гърба, в коляното – цялата ортопедия;
-Очните проблеми – тук за щастие се наблюдава в последните години по-добра информираност на възрастните хора и по-бързо търсене на здравен специалист.
Най-често хората биват подвеждани в социалните мрежи по темите:
Как да отслабна бързо, Ставни заболявания, Кожни заболявания и автоимунни – псориазис, атопичен дерматит, лупус, дераматити и алергии, Как да се подобри еректилната дисфункция, Какви хранителни добавки да се приемат за всичко почти, Стероиди за мускули и фитнес добавки като протеини, Косопад, Прочистване на съдовете, холестерол и атеросклероза, Гъбички по ноктите, Проглеждане
По тези теми се излъчват фалшиви видеа с известни професори по медицина и лекари като проф. Иво Петров – инвазивен кардиолог, доц. Григоров – за чистене на кръвоносни съдове, проф. Оскар – вълшебно хапче за проглеждане, доц. Калоян Давидов – рак на простата, доц. Трифон Вълков – инфекционист, доц. Даниела Попова от ИСУЛ за хапчета за отслабване, също и известни журналисти от националните телевизии.В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg