21 октомври е празничен за Кърджали. За Деня на града и празничната програма разговаряме в "Нашият ден" с Веселина Тихомирова, зам.-кмет по хуманитарни дейности и социална политика в община Кърджали.
На днешната дата Източни Родопи са включени към територията на България в резултат на Балканската война, затова жителите на Кърджали отдават почит на военните, паднали за освобождението на града.
Целият месец октомври, по думите на зам.-кмета, е изпълнен със събития, посветени на всички вкусове и преживявания. Дружество на художниците в града е показало неизвестни досега творби на 15 кърджалийски творци. Същевременно е организирана изложба с наградени фотографии от XI международен фото салон Пловдив 2024.
Местното разклонение на Съюза на учените в България е отбелязало своята 40-годишнина с тържествена сесия.
За децата в града общината е организирала редица мероприятия – спортни състезания и игри, разкриващи знанията на най-малките за символите и забележителностите в Кърджали, разказва Тихомирова.
Празничното настроение е поддържано от богата фолклорна програма – Национален фолклорен фестивал "Перпера" и спектакъл на ансамбъл "Българе".
Празничната програма продължава с фотоизложба на детския клуб по фотография в града. Днес ще бъдат положени венци пред паметника на ген. Васил Делов и ще се проведе празнично шествие из града, съобщава зам.-кметът.
Основните задачи на общината са свързани с подобряване качеството на живот и социалните услуги в града, заявява Тихомирова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец. Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..
Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..
Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..
Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg