Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вечер на добродетелите": 15 години подкрепа за децата в риск

| обновено на 21.10.24 в 11:22

На 21 октомври 2024 г. фондация "За Нашите Деца"  за 15-и път ще проведе най-голямото си благотворително събитие – "Вечер на добродетелите", от 19:00 ч. в Sofia Event Center. 

В  рубриката "Разговорът" обсъдихме предстоящото събитие. Този път то ще се проведе под мотото "Криле и корени". За каузата и значимостта на фондацията, както и за програмата на събитието, говорихме в ефира на "Нашият ден" с Василена Найденова, експерт партньорства и социална ангажираност в иницативата. 

Тя сподели: "Кръстихме събитието "Криле и корени" като олицетворение на това, че всяко дете се нуждае от символични корени, които да го накарат да се почувства принадлежащо към своето семейство и среда, и това да му даде стабилност да се развива."

Събитието ще събере около 300 гости и ще включва над 50 изпълнители. "В началото на вечерта ще има артистична програма, след което ще проведем благотворително наддаване. Благодарение на миналогодишното издание успяхме да наберем 260 000 лева и подкрепихме над 3000 деца и техните семейства."

В предаването Найденова подчерта също важността на подкрепата на хората, които посещават събитието всяка година: "На това събитие идват хора, които са ангажирани с нашето бъдеще и бъдещето на нашите деца. Това е като да събереш семейство от единомислещи хора, които вярват в нашите цели."

По нейните думи участниците са с разнообразен професионален профил – артисти, бизнесмени, дипломати, представители на изпълнителната власт. Според нея: "Бизнесът сякаш все повече припознава нашата мисия. Всеки един човек е обвързан с другите, и когато има едно страдащо дете, това рефлектира върху животите на всички."

Най-голямата мечта на фондацията е всяко дете в България да живее в среда, която му предоставя всички необходими емоционални и материални ресурси за развитие. "Основната ни мечта е всяко дете в България да живее в среда, която му дава всички необходими ресурси, за да развие всичките си заложби."

Тя подчерта, че макар социалният статус често да е причина за липсата на грижа, има и семейства с нисък социален статус, които са "прекрасни родители". Според нея: "Истината е някъде по средата. Виждаме много деца, които живеят в бедност или са в риск от бедност, което неизбежно води до липса на качествено образование и недостатъчно здравословна храна."

Найденова наблегна и на важността на ранната детска интервенция: "Ранната детска интервенция е изключително важна. В периода от нула месеца до три години е много важно да се установи, ако едно дете има нужда от допълнителна подкрепа." Според нея тази подкрепа идва чрез работата със семействата, като специалистите обучават родителите как да помагат на своите деца в преодоляването на различни трудности.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44