Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо издание на Sofia Art Fair

От 3 до 6 октомври в София се проведе първото у нас международно изложение на съвременно изкуство - Sofia Art Fair. То представи 90 художници и 28 галерии от страната и чужбина.

Събитието е изключително важно за позиционирането на България на световната артсцена и създава възможности за международни партньорства и обмен. Програмата от кураторски турове, лекции и лични срещи с художниците имаше за цел да стимулира културната публика и да подпомогне израстването на пазара за съвременно изкуство.

Sofia Art Fair постави ясен акцент върху ролята на галериите не само като изложбени пространства, но и като важни посредници и съветници в колекционирането на изкуство. Това е от ключово значение за развитието на културното предприемачество у нас.

Участниците в този форум бяха селектиран от професионално жури, което гарантира, че представените произведения и автори отговарят на най-високите международни стандарти.

За провеждането и значението на първия Sofia Art Fair Марина Славова разговаря с Мартина Йорданова, Мартин Косташки и Диана Попова.

Снимки – Марина Славова и Мария Василева и Sofia Art Fair
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

публикувано на 21.11.24 в 07:50

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20