Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Следродилната депресия – причини, симптоми, лечение

Д-р Мирослав Георгиев: За следродилна депресия говорим, когато състоянието продължава над две седмици

Снимка: Pixabay

Повдигаме темата за следродилната депресия – състояние, което не се среща толкова рядко, колкото ни се иска и което не бива да остава нелекувано. Във "Време за наука" гостува психиатърът д-р Мирослав Георгиев, специалист по социална медицина и обществено здраве с богат опит в лечението на психози, неврози, депресии, панически разстройства и др.

Така наречената "следродилна тъга" (baby blues) засяга межди 50 – 70 % от всички майки. Характерното за това естествено състояние е, че то включва раздразнителност, липса на енергия, тревожност и други симптоми на депресията, но затихва в период до две седмици след раждането, уточнява д-р Георгиев. Следродилната тъга се отдава на хормоналните промени у жената – ниско ниво на естроген и завишен прогестерон, важен за периода на бременността.

За следродилна депресия говорим, когато състоянието продължава над две седмици, заявява д-р Георгиев и призовава в такъв случай майките да се обръщат към професионална лекарска помощ.

Следродилната депресия в същността си е класическа депресия и се изразява в безсъние или прекален много сън, в потискане на апетита или "емоционално" преяждане, в когнитивни проблеми и суицидни мисли, обяснява д-р Георгиев и подчертава, че единственото подходящо лечение е медикаментозното. Новият тип антидепресанти имат по-малко странични ефекти от лекарствата за кръвно и могат да се приемат дори от бременни жени и деца, изтъква психиатърът.  

Много е важно в периода след раждането майката да получи подкрепа от семейството. Ключова е ролята на партньора, казва д-р Георгиев и допълва, че и мъжете страдат от следродилна депресия, тъй като вниманието и грижата на жената се насочват към друг член на семейството.

Специалистът съветва майките да се стремят към физическа активност, както и да консумират храни като ядки, банани, черен шоколад.

Статистиката сочи, че между 5 и 25 % от жените по света страдат от следродилна депресия. Това състояние е съпътствано от самообвинения и усещане за неспособност за пълноценна грижа към бебето.

Депресията е изключително мъчително състояние, но след започване на медикаментозна терапия пациентите усещат подобрение почти веднага, по  думите на д-р Георгиев.

Грижете се за себе си, за близките си и не подценявайте психичното си здраве.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31