Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Следродилната депресия – причини, симптоми, лечение

Д-р Мирослав Георгиев: За следродилна депресия говорим, когато състоянието продължава над две седмици

Снимка: Pixabay

Повдигаме темата за следродилната депресия – състояние, което не се среща толкова рядко, колкото ни се иска и което не бива да остава нелекувано. Във "Време за наука" гостува психиатърът д-р Мирослав Георгиев, специалист по социална медицина и обществено здраве с богат опит в лечението на психози, неврози, депресии, панически разстройства и др.

Така наречената "следродилна тъга" (baby blues) засяга межди 50 – 70 % от всички майки. Характерното за това естествено състояние е, че то включва раздразнителност, липса на енергия, тревожност и други симптоми на депресията, но затихва в период до две седмици след раждането, уточнява д-р Георгиев. Следродилната тъга се отдава на хормоналните промени у жената – ниско ниво на естроген и завишен прогестерон, важен за периода на бременността.

За следродилна депресия говорим, когато състоянието продължава над две седмици, заявява д-р Георгиев и призовава в такъв случай майките да се обръщат към професионална лекарска помощ.

Следродилната депресия в същността си е класическа депресия и се изразява в безсъние или прекален много сън, в потискане на апетита или "емоционално" преяждане, в когнитивни проблеми и суицидни мисли, обяснява д-р Георгиев и подчертава, че единственото подходящо лечение е медикаментозното. Новият тип антидепресанти имат по-малко странични ефекти от лекарствата за кръвно и могат да се приемат дори от бременни жени и деца, изтъква психиатърът.  

Много е важно в периода след раждането майката да получи подкрепа от семейството. Ключова е ролята на партньора, казва д-р Георгиев и допълва, че и мъжете страдат от следродилна депресия, тъй като вниманието и грижата на жената се насочват към друг член на семейството.

Специалистът съветва майките да се стремят към физическа активност, както и да консумират храни като ядки, банани, черен шоколад.

Статистиката сочи, че между 5 и 25 % от жените по света страдат от следродилна депресия. Това състояние е съпътствано от самообвинения и усещане за неспособност за пълноценна грижа към бебето.

Депресията е изключително мъчително състояние, но след започване на медикаментозна терапия пациентите усещат подобрение почти веднага, по  думите на д-р Георгиев.

Грижете се за себе си, за близките си и не подценявайте психичното си здраве.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53