Тази есен в Къща музей "Панчо Владигеров" - София е майсторският клас по арфа на международно признатия солист Деница Димитрова. Занятията бяха на 19 и 20 октомври, следващите са на 26 и 27 октомври.
Деница Димитрова е най-утвърдената българска арфистка от младото поколение. През 2004 г. получава магистърска степен по арфа от Националната музикална академия "Проф. П. Владигеров" в София, след което специализира две години при проф. Елизабет Бинош, в Ница (Франция).
В продължение на 5 години Деница Димитрова е преподавател по арфа в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и музицира в Софийската опера и балет. На 25-годишна възраст тя започва преподавателска дейност и работи като оркестрант-солист, продължавайки активната си изпълнителска кариера. През 2010 г. заминава за Ливан, където работи с Ливанския филхармоничен оркестър и преподава арфа в Ливанската консерватория. През 2016 г. печели отново конкурс за място в Софийската опера и балет, и създава свой клас по арфа, който активно развива до днес.
Димитрова е носител на много награди, включително 1-ва награда на Международния конкурс UFAM в Париж (2005) и 2-ра награда на конкурса Revelation Muses в Ница (2005). Участвала е в концерти на международни фестивали и е работила със световноизвестни артисти като Соня Йончева, Пласидо Доминго и Хосе Карерас. Била е преподавател на две Международни летни академии по арфа в България, привличайки студенти от няколко държави. Нейният педагог, проф. Елизабет Фонтан-Бинош, я описва като "истинско музикално вдъхновение".
Всички участници в майсторския клас на Деница Димитрова ще получат дипломи, а заключителният концерт на участниците ще бъде на 27 октомври от 18:00 ч. в КМ "Панчо Владигеров".
Междувременно Димитрова подготвя камерен концерт "Проявления на любовта" – цигулка и арфа – на 25 октомври от 19 ч. в камерна зала "България“, заедно с цигуларя Иван Пенчев.
Програмата включва:
Йохан Себастиан Бах – "Erbarme dich" из Матеус Пасион, Гаетано Доницети – Соната за цигулка и арфа, Арво Пярт – "Отражение в огледалото", Жул Масне – "Молитва" и "Размишление" и др.
Димитрина Кюркчиева разговаря с Деница Димитрова в "Артефир".
Снимки – Къща музей "Панчо Владигеров" - София – Томи Колев
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg