На 23 октомври стартира годишната Национална конференция по медийна грамотност, организирана от Коалицията за медийна грамотност. Основната цел на форума е да направи преглед на постигнатото в сферата на медийната грамотност в България, както и да насърчи сътрудничеството между организациите, които работят за повишаване на уменията в тази област. В центъра на вниманието е обединението на усилията за ефективна работа с различни таргет групи, избягване на дублирането на проекти и методики, както и улесняване на процеса на сътрудничество.
Председателката на Коалицията за медийна грамотност, Кристина Христова, даде изчерпателно интервю преди събитието, като обясни какво означава да бъдеш медийно грамотен в днешния дигитален свят. "Медийната грамотност е широк набор от умения," сподели тя. В основата на този набор стои критичното мислене – способността да анализираме информацията, която ни залива ежедневно, и да не приемаме всичко за даденост. Христова подчерта, че всяка информация трябва да бъде проверена и подложена на критичен анализ от самите нас, за да избегнем заблудата и манипулацията.
В ефира на "Нашият ден" тя обясни, че медийната грамотност обаче не се изчерпва само с критичното мислене. Включва също така умението да общуваме онлайн безопасно, да разпознаваме измамни профили и заплахи, както и да защитаваме личните си данни. Христова наблегна и на важността от познаването на авторското право и избягването на неговото нарушаване, което е ключов аспект от грамотността в интернет ерата.
Една от основните теми, които се обсъждат на конференцията, е защо България изостава в областта на медийната грамотност. "Причините за това са свързани основно с образователната ни система, която не стимулира критичното мислене", коментира Христова. Тя обясни, че в училищата в България учениците са поставени в ролята на пасивни потребители на информация, вместо да бъдат насърчавани да изразяват своето мнение и да се ангажират с активен анализ на света около тях. Според Христова това води до липса на желание у младите хора да опознават света и да задават въпроси, което е в основата на критичното мислене.
"Децата вече намират информация в интернет, но големият въпрос е как да я разпознават като достоверна и да я анализират," отбеляза Христова. Тя подчерта, че основната цел на образователната система трябва да бъде да научи младите хора как да се ориентират в огромния обем от информация, която им е достъпна, и да отсяват истината от лъжата.
По време на конференцията Коалицията за медийна грамотност представи своята инициатива за проучване на наличните проекти, свързани с медийната грамотност, в интернет пространството. Целта е да се установи кои организации работят по темата, с кои целеви групи и в какви региони на страната. "Темата е огромна и изисква огромни ресурси, затова е важно да не се преповтаряме и да не работим само с едни и същи таргет групи", сподели Христова. Тя подчерта важността на партньорството между различните организации, за да се постигне по-ефективен и координиран подход в обучението по медийна грамотност в България.
Тази годишна конференция предоставя платформа за обмен на идеи и добри практики, която ще подпомогне общите усилия за подобряване на медийната култура в страната и насърчаване на едно по-безопасно и информирано общество.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg