Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата – II част

адв. Валя Гигова (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Всеки може да си избере адвокат, но и адвокатът избира своя клиент, защото никой адвокат не може да бъде принуден да работи на възнаграждения, които не съответстват на авторитета и достойнството на професията. Ако си търсите адвокат на принципа на най-ниското възнаграждение, рискувате качеството на получената правна помощ. 

Продължаваме в "Законът и Темида" темата от 18 октомври с още една гледна точка – тази на адв. Валя Гигова – заместник-председател на Висшия адвокатски съвет.

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? 

"Чуха се различни мнения по този въпрос, това беше и основният мотив във ветото на президента. Ние от Висшия адвокатски съвет, които сме инициирали тези промени, сме ги консултирали с добри специалисти по европейско право и смятаме, че с направените предложения за промени, приети на две четения в НС с мнозинства. Смятаме, че предложените промени отговарят на изискванията. Първо, премахват въобще идеята за минималните възнаграждения. Второ, изпълняват второто изискване на Решението на Европейския съд да бъде приемана Наредба за отговорността за разноски на практика от министъра на правосъдието, така че да бъде отчетен общественият интерес

Не може да се твърди, при тези две принципни начала, че това противоречи на правото на ЕС. Да не се забравя, че от закона отпадат две неща – задължението на адвоката да не договаря под минимума и предвидената в действащия Закон за адвокатурата дисциплинарна отговорност, ако договаря под минимума. Тези правила, вярно, са създавани в друго време, но те имат своето логично обяснение."

Адв. Валя Гигова подчертава, че разноските трябва да бъдат предвидими.

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимка – БНР



По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10