В рубриката "Културен код", в навечерието на 1 ноември – Деня на народните будители, си припомняме спомени от миналото на програмата "Христо Ботев" чрез разказа на дългогодишния журналист и водещ Стойчо Стоев.
В интервю за Terra Култура, Стоев се връща към 1977 година – времето, в което започва своята професионална връзка с радиото, където често се завръщал след кратки отсъствия, като към свой втори дом.
"Това са най-хубавите градивни години, – споделя той. – През тях срещнах изключителни хора и работих с уникални колеги. Деликатността на времето и същността на работата се потвърждават, когато си спомням за моите преподаватели – Веселин Димитров, Марко Семов и други от същото ниво. Те бяха невероятни."
За Стойчо Стоев магията на радиото остава жива и до днес, дори след 47 години в ефира. Той припомня в предаването думите на проф. Веселин Димитров, изключителна фигура в радиожурналистиката:
"Това, че имаш правото да говориш пред национален микрофон, не те прави най-умния, нито те издига на пиедестал. Говори на хората така, сякаш сред тях има по-умни и по-ерудирани."
За Стоев тази философия на смирение и реализъм е основата, върху която се изгражда истинската връзка между тези, които са в студиото, и слушателите от другата страна на микрофона.
През януари идната година Българското национално радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. "Радиото ми е батко", разсъждава Стоев с усмивка, "по-голямо е с 20 години от мен, но ако погледнем по-философски – радиото е по-голямо от всички нас."
В предаването Стоев коментира и езика на съвременната политика, в който "думи като "народ", "суверен", "бъднини" – в политическите лозунги си остават тотално празнословие."
В звуковия файл, излъчен по програма "Христо Ботев", слушателите могат да се потопят в спомените и философските разсъждения на Стоев – едно вълнуващо пътуване през годините на неговата кариера.Чуйте разговора в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg