Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мнение от Светослав Нунев

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

Защо Лондон е една от "столиците" на клубната музика?

Снимка: pixabay.com

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и впечатления за промените в музикалната индустрия и какво означава да си част от клубния живот в голям град като Лондон, в сравнение с този в България.

Нунев разказва как е пристигнал в Лондон през 2011 година – време, когато музикалната сцена изглеждала различно от днес. "Не мога да дам точен очерк как е изглеждал музикалният живот тогава", отбелязва той, подчертавайки обаче, че преди ерата на социалните мрежи музиката е била много различно преживяване за всички. "Още купувахме дискове, музиката не беше нещо безплатно, както е сега, и това промени целия бизнес", споделя той. Организирането на концерти днес е станало по-често явление, което според него има и положителни страни – срещата на феновете с техните музикални герои на живо е изключително преживяване.

Светослав вярва, че въпреки промените, за младите хора връзката и отношението към музиката не са се променили коренно. За него музиката е израз на ценности и спомени, особено тези, свързани с младежките години. Чувството на принадлежност към дадена група или общност, която харесва определена музика, остава важно за всеки, независимо от епохата. В същото време обаче признава, че дигиталната музика е дала възможност за бърз достъп до всякакви жанрове. "В един ден можеш да гледаш 10 неща, които ти се струват интересни и никога не си чувал", споделя Нунев. Той сравнява това с миналото, когато хората са се събирали, за да слушат нова плоча, донесена от чужбина. Днес всеки може самостоятелно да открие огромен обем музика за кратко време, което обогатява знанията ни за музиката, но може би ги прави по-повърхностни.

Говорейки за разликите между Лондон и София, Светослав споделя, че музикалната индустрия има няколко основни столици и Лондон безспорно е една от тях. Там съществуват стотици институции и организации, фокусирани изцяло върху музиката. В България, казва той, те са значително по-малко, по-малко популярни и не толкова профилирани. Прави му впечатление, че музикалната култура в Лондон е на малко по-високо ниво – хората там разполагат с по-обширни познания за групите и изпълнителите, които слушат, което прави разликата между клубния живот в двата края на Европа осезаема.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50