Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 563

Бог високо, но не съвсем

проф. Кирил Топалов (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 563 "Трамвай по желание" среща своята публика с проф. Кирил Топалов – изтъкнат писател, драматург, литературен историк, преводач, дипломат.

Конкретен повод за гостуването на професора е актуалната премиера на пиесата му "Бог далеко" в Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и Осман Пазвантоглу, който управлява самостоятелно областта от 1795 г. до смъртта си през 1807 г. Той е смятан за един от най-значимите управители на Видинската област през османското владичество. Режисьор на спектакъла е Минчо Събев, а сценографията е дело на Богдан Гешев.

Кирил Топалов е роден е на 21 май 1943 година в София и е македонски българин, потомък на бежанци от Дебър. В богатата си научна, творческа и дипломатическа биография Топалов има редица изключителни постижения: директор на Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", членство в Международния ПЕН клуб, в Съюза на българските писатели, по-късно – в Сдружението на български писатели, както и в СБЖ.

През 1998 – 2002 г. е посланик на България в Гърция. От тази позиция Кирил Топалов допринася за преодоляването на стари балкански предубеждения между двете страни, както и за изграждането на атмосфера на доверие в осъществяването на редица важни за България стъпки – премахването на визовия режим, влизането на страната ни в Европейския съюз и НАТО, изграждането на българо-гръцките пътни връзки през Родопите, осъществяването на интензивно културно и икономическо сътрудничество, защита на правата и интересите на многобройната българска икономическа емиграция в Гърция. Представлява нацията ни като посланик и във Ватикана.

От 2018 г. е член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Република Северна Македония.

Любопитна за четящата публика подробност е, че Кирил Топалов е председател на Българската секция на Световното дружество "Приятели на Никос Казандзакис" и член на Управителния съвет на Световното дружество в Женева.

От над 20 години той е професор по българска възрожденска литература в СУ "Св. Климент Охридски" и преподавател в редица университети.

В личен творчески план Кирил Топалов е автор на книги върху историята на българската литература, на известни романи (три от които филмирани), на 17 поставяни на български и чужди сцени театрални и телевизионни пиеси, на книги с разкази за деца.

С "Бог високо" видинската театрална сцена и режисьорът Минчо Събев напомнят на сценичната общественост за високите литературно-драматургични критерии на бележития творец.

В "Софийски истории" и "Живот по неизбежност. Мемоарен роман" Топалов с елегантна доза ирония и самоирония прави житейска и творческа равносметка на събития, срещи и личности по своя необикновен и забележителен път.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

публикувано на 17.12.24 в 17:15
Снимката е илюстративна

Важно за пътниците

В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак.  За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...

публикувано на 17.12.24 в 16:05
Никола Петков

Режисьорът Никола Петков на 90 години

"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..

публикувано на 17.12.24 в 16:03

Връчват наградите "Георги Черняков"

Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..

публикувано на 17.12.24 в 15:45