Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

105 години театър в Перник

105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник.

Театърът е създаден през 1919 година под името "Работнически театър". Днес театърът носи името на българския театрален режисьор, педагог, театровед и драматург Боян Дановски.

Първият директор на театъра е Иван Пенчев и го ръководи до 1921 година. Пиесата, с която се слага началото на Пернишкия театър, е "Златното руно" от Станислав Пшибишевски.

"Първата театрална сграда е била с варосани, иззидани с плет и измазани с кал стени. А днес театърът грее  в прекрасната сграда като част от архитектурния комплекс на Двореца на културата.

д-р Екатерина КънчеваВпечатляващ е фактът на създаването му с личните дарения на миньорите, които са участвали в построяването на сградата, на всеки един гражданин. 

Това днес е много показателно за всички нас как ние трябва да се грижим за българската култура“, сподели в "Артефир" директорът на театъра доц. д-р Екатерина Кънчева, която пое ръководството на театъра преди два месеца след спечелен конкурс.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Официалното честване е в Деня на народните будители – 1 ноември, със специално създадения юбилеен спектакъл "Заедно сред звездите".

Снимки – Общински драматичен театър "Боян Дановски"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20