Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две изложби радват приятелите на България в полската столица

Приоритетните дейности на Българския културен институт във Варшава са свързани с подкрепа на двустранните партньорства и обмен на идеи, като институтът редовно организира културни и артсъбития в полза на по-доброто взаимно опознаване и разбиране на България и Полша и техните два народа.

В навечерието на Деня на будителите в галерията на Българския културен институт във Варшава беше открита съвместната изложба "Творчески срещи - Варшава".

В нея свои творби показват проф. Светозар Бенчев (директор на Филиала на НХА в Бургас), проф. Маня Вапцарова и доц. Регина Далкалъчева от Националната художествена академия в София.


В експозицията от полска страна участват деканът на Факултета по живопис проф. Марек Вжешински от Академията по изящни изкуства в гр. Гданск, проф. Марек Сак и проф. Дорота Сак от Академията по изящни изкуства в гр. Лодз. И тримата са добре познати и на българската публика от редица българо-полски творчески проекти.

В последните няколко години БКИ-Варшава организира и подпомогна успешни съвместни изяви на НХА - София и Академията за изящни изкуства в полската столица. В общи експозиционни пространства във Варшава, София и Бургас, неотдавна бяха представени ректорите на столичните държавни художествени академии, както и изяви на студенти и дипломанти от двете висши учебни заведения, които се радваха на огромен успех в Полша и България.


С експозицията "Творчески срещи - Варшава" от БКИ възнамеряват да излезе извън столичното пространство и да направят следващи творчески срещи в други градове в Полша. Именно затова изложбата ще гостува по-късно и в град Гданск. Очаква се филиалът на НХА в Бургас да заработи успешно с Гданската художествена академия, а преподаватели от Академията по изящни изкуства в гр. Лодз да продължават сътрудничество си със свои колеги от България. Това са някои от следващите стъпки между България и Полша за създаване на мостове на сътрудничество в културата и духовността.

На оградата на българското посолството във Варшава са наредени платната от експозицията "Будителките", с която сънародниците ни отбелязват Деня на народните будители – 1 ноември.

Левена Лазарова, директор на фондация
Изложбата е дело на независимия женски сайт "Момичета от града" и досега е показвана неколкократно в България. Тя е с мото „Жените, които променят историята“ и представя фотографии и биографични данни за бележити българки, изиграли ключова роля в осъзнаването на българското общество между 1878 и 1944 г. Сред тях са първата българка дипломат Надежда Станчова, Екатерина Каравелова, Яна Язова, Мара Белчева, Елисавета Консулова - Вазова, Ана Карима, Екатерина Ненчева, Анастасия Тошева, Евдокия Филова и др.

Авторки на изложбата "Будителките" са Левена Лазарова, Косара Чигирева, Елица Павлович и Албена Лимони. Представянето на експозицията във Варшава се осъществява от Посолството на България със сътрудничеството на Българския културен институт.  Тя ще остане на оградата на посолството ни във Варшава до 10 януари 2025 г.

Чуйте подробности за двете изложби от Петър Лянгузов, директор на БКИ институт във Варшава в звуковия файл:


Снимки: БКИ - Варшава
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27