От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал. Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община Благоевград и Министерството на културата.
Фестивалът събира театрални трупи от различни балкански държави и предоставя възможност на публиката да види уникални културни прочити и артистични гледни точки.
Тазгодишното трето издание ще бъде официално открито в 19 часа пред сградата на театъра с концерт на актьорите от благоевградската трупа и ученици от Музикалното училище "Престо".
Първото театрално представление е от 20 часа – "Ромео и Жулиета" от Уилям Шекспир, спектакъл на Драматичния театър "Николай Масалитинов" - Пловдив, под режисурата на Стайко Мурджев.
Във втората вечер на фестивала зрителите ще имат възможност да видят спектакъла "Добре дошли в България 2" от Здрава Каменова и Гергана Димитрова, представен от Драматично-кукления театър във Враца.
На 3 ноември театър "Българска армия" гостува с "Племе" от Нина Рейн, под режисурата на Зафир Раджаб. Спектакълът разказва историята на семейство, в което един от синовете е глух, и значителна част от представлението се играе на жестомимичен език със субтитри.
На 6 ноември гостува спектакъл от независимия театрален сектор - "Анна – непоправимата", посветен на журналистката Анна Политковская, представен от Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" под режисурата на Надя Панчева.
Фестивалът ще бъде закрит с "Ботушът" от Лило Петров – постановка на Стоян Радев Ге.К. в Драматичния театър "Стоян Бъчваров" - Варна.
Тази година на Балканския театрален фестивал гостуват две значими постановки от Словения и Северна Македония:
• "Пет мълчания" от британската драматуржка Шийла Стивънсън е спектакъл под режисурата на Маша Пелко в Словенския национален театър в Нова Горица (4 ноември). Темата, върху която се фокусира постановката, е домашното насилие.
• "Народен враг" от Хенрик Ибсен под режисурата на Нина Николич – спектакъл от репертоара на Македонския народен театър (5 ноември).
Програмата на Балканския театрален фестивал представи в "Артефир" режисьорката Маргарита Мачева, директор на Драматичния театър "Никола Вапцаров" в Благоевград.
Разговора можете да чуете в звуковия файл.
Сред десетките възможности да отбележим празника на детето в София можем да изберем и две различни анимационни програми. От 12.30 и от 16.00 часа в Дом на киното и от 14.45 и от 18.00 в Кино Одеон малки и големи могат да гледат "Кино по детски" – селекцията от съвременни анимационни филми, създадени от български артисти и озвучени на български език,..
В киносалона сте, светлините са загасени, рекламите са минали и сте в очакване филмът да започне. Кое е първото, което привлича сетивата ви? Статистиката тук не говори, но една немалка част от хората навярно биха казали, че е звукът, той най-бързо достига до ума на човек. Какво се случва обаче с тези от нас, за които животът се измерва с непрестанна..
Познаваме актрисата Ева Данаилова като едно от лицата на Народния театър "Иван Вазов", но преди няколко месеца тя избра да не живее вече в София, а в Русе, и сега е част от трупата на Драматичния театър "Сава Огнянов". Преди броени дни тя създаде в крайдунавския град ателие по актьорство за всички професии. Ателието се нарича "Ти си главният..
24 май събра няколко български неделни училища от южните райони на Германия, за да може българската общност да усети значението на този ден – особено когато българският език е ежедневна борба в чужда култура. Училища от областите Бавария и Баден-Вюртемберг създадоха автентична българска атмосфера, с която изучаващите български език в Германия показаха..
Текстът към изложбата "Високи гласове", открита в "Топлоцентрала" и в Националния музей "Земята и хората" до 31 май, започва така: "Десетилетията на човешки прогрес, технологичен напредък, научни открития, изобилие и нарастващ комфорт на живот родиха сякаш и безгранично консуматорство, катастрофална експлоатация на ресурси, психологически..
От днес в галерия "Риволи" може да бъде видяна изложбата "Френското изкуство". Галерия "Риволи" представя изложбата "Френското изкуство", която събира в..
Политическите процеси в България коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев , автор в DW и заместник главен редактор на "Би..
Познаваме актрисата Ева Данаилова като едно от лицата на Народния театър "Иван Вазов", но преди няколко месеца тя избра да не живее вече в София, а в Русе,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg