"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от малкото, които се занимават с числено моделиране на случващото се в Черно море.
Признание получаваме и от колегите от ЕС чрез програмата "Коперникос", в която се наблюдават атмосферата, климатът и океанът. Заедно с колегите от Института по океанология към БАН ние направихме един Черноморски център за мониторинг и прогноза и издаваме ежедневно прогноза за състоянието на морето, която е за 10 дни напред. Тази прогноза е полезна за всеки, който иска да разбере физическите и биологически параметри на водата, нейната температура и качество. Това са параметри, които сме прехвърлели от атмосферата към морето.
Глобалното затопляне и климатичните промени оказват влияние и на Черно море. Наскоро бе оповестена една карта на затоплянето на Световния океан и моретата, където от яркочервено – най-бързо затопляне, до по-бледи цветове са отразени степените на затоплянето. Черно море тук е отбелязано като бързо затоплящо се, като за около 30 години температурата на повърхността на водата се е затоплила с около 2,5 процента", разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. Елисавета Пенева от катедра "Метеорология и Геофизика" към Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Този процес специалистите обясняват с факта, че в Черно море затоплянето става по вертикалата т.е. затопля се повърхностният воден слой най-бързо. Това затопляне, според нея, се отразява на живота в морето и на условията на живот около морето.
"Циклоните, които преминават над Черно море, регенерират и преминават над сушата. През последните години тук в България наблюдаваме имено това – по-интензивни циклони, с по-голяма скорост на вятъра, по-екстремни валежи и ветрове, като тази тенденция ще продължава във времето. Въпреки тези промени и четирите сезона в България, макар и с променена продължителност, ще се запазят", прогнозира доц. Пенева. Черно море, според нея, е една голяма мистерия, като постоянно излизат нови и нови неща, които учените не са очаквали.
Експерти от факултета участват в програма "Арго", която включва измерването на температурата и солеността на водата чрез пускане на сонди във водата. Тези сонди ежегодно измерват все повече показатели и през последните години се оказва, че все по-големи количества хлорофил се измерват на все по-голяма дълбочина, а това е една мистерия, разказа доц. Пенева. Геотермалната енергия, допълва тя, която установяват изследванията, т.е. по-високите температури на дълбочина, е друга такава мистерия .
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg