Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а противоречията не мълчат. Има и смърт, и живот, и грях, и морал, и цветя, и гробища.
Усетим ли тежестта на словото, но и лекотата на изразяването, време е за стихове. В случая става дума за две нови поетични книги. Едната - "Ръцете, с които оцеляваме" – е на Боряна Богданова и ще има премира на 5 ноември от 19.00 часа в RockBar158. А другата – "Анархия на сърцето", появила се след близо седем години мълчание от страна на автора, е на Александър Иванов. Тя ще има премиера на 7 ноември от 19.30 в Gramophone.
От какво е направен човекът, с какво се измерва той? Емоция ли е, добри дела? Какво прави с нас болката и тъкмо тя ли е привилегия на любовта? И ако същата тази любов е само миг от смисъла на живота, убиват ли я стиховете като я превръщат във вечност?
Когато ни заобикаля разрухата на войната, но не толкова тази, която се води на териториите на света, а тази, която се бунтува вътре в нас, поетите, които освен думи и смисли делят и едно поколение, говорят за паденията на сърцето, които всъщност го въздигат многократно. Александър и Боряна представят чрез последните си стихосбирки двете гледни точки към живота - мъжката и женската. А животът е поезия, в която си намираме мястото дори когато не искаме.
Сърцето спира, но любовта продължава, защото човек обича някого само веднъж, но точката често преминава в запетая. Пандемията, войната, градът – жив, наивен, но и израстващ с всяка крачка, културното наследство, мирисът на детството, тъгата, непозната за дете – всичко това присъства в книгите на Александър Иванов и Боряна Богданова.
Докато човек чете стихосбирките им, започва да се пита може ли нещо въобще да ни гарантира, че в края на пътя ще полетим, и къде сме, когато не сме под едно и също небе. Разбира и че е хубаво да имаме някого в нашия личен свят. Да ги има ръцете, с които оцеляваме, да го има сърцето, което надмогва страха. Осъзнава, че необикновени са всъщност обикновените хора и не бива да се пазим от това да бъдем точно такива.
Чете човекът и започва да става свидетел на рекламната кампания на живота със специалното участие на смъртта. Чете и си казва, че нищо не боли толкова, колкото прошката, която не заслужаваме.
Чуйте повече за "Ръцете, с които оцеляваме" и "Анархия на сърцето" от техните автори – Боряна Богданова и Александър Иванов. Авторите четат и стиховете си "Утешително" и "Кръвта излиза", "Игра на чувства" и "Обичам обикновения човек".
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект" е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg