В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на "Нашият ден".
Проектът "Аз съм тук" е вдъхновяваща инициатива, която цели да представи изкуството не просто като хоби, а като активен и ефективен метод за справяне с предизвикателствата на остаряването. "Изкуството е средство за превенция на редица проблеми, които съпътстват остаряването", обяснява Дичева. Един от най-сериозните аспекти, към които проектът се стреми да насочи вниманието, е социалната изолация – фактор, който оказва пряко влияние върху качеството на живот в напреднала възраст.
Проектът включва няколко етапа, първият от които бе посветен на танците. В продължение на три месеца хора над 60-годишна възраст имаха възможността да се потопят в магията на три различни танцови стила и да се включат в класове по оздравително движение. Дейностите имаха за цел да подпомогнат както физическото, така и психическото здраве на участниците, като същевременно им предоставят радост и нови социални контакти.
С паралелното провеждане на танцовите уроци бе заснет и документален филм, който следи целия процес на инициативата. Във филма са включени интервюта с участниците и разкази на хората, които стояха зад реализирането на проекта. "На 4 ноември се състоя премиерата на нашия документален филм, и залата беше препълнена", сподели Дичева с ентусиазъм, което само подчертава значимостта и успеха на начинанието.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Филмът и всички дейности по проект "Аз съм тук" се финансират по програма Социално ангажирани изкуства 2023 на Национален фонд Култура и с подкрепата на Fest Team и Cantek.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg