В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на "Нашият ден".
Проектът "Аз съм тук" е вдъхновяваща инициатива, която цели да представи изкуството не просто като хоби, а като активен и ефективен метод за справяне с предизвикателствата на остаряването. "Изкуството е средство за превенция на редица проблеми, които съпътстват остаряването", обяснява Дичева. Един от най-сериозните аспекти, към които проектът се стреми да насочи вниманието, е социалната изолация – фактор, който оказва пряко влияние върху качеството на живот в напреднала възраст.
Проектът включва няколко етапа, първият от които бе посветен на танците. В продължение на три месеца хора над 60-годишна възраст имаха възможността да се потопят в магията на три различни танцови стила и да се включат в класове по оздравително движение. Дейностите имаха за цел да подпомогнат както физическото, така и психическото здраве на участниците, като същевременно им предоставят радост и нови социални контакти.
С паралелното провеждане на танцовите уроци бе заснет и документален филм, който следи целия процес на инициативата. Във филма са включени интервюта с участниците и разкази на хората, които стояха зад реализирането на проекта. "На 4 ноември се състоя премиерата на нашия документален филм, и залата беше препълнена", сподели Дичева с ентусиазъм, което само подчертава значимостта и успеха на начинанието.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Филмът и всички дейности по проект "Аз съм тук" се финансират по програма Социално ангажирани изкуства 2023 на Национален фонд Култура и с подкрепата на Fest Team и Cantek.
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg