Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище"
"Всеки от нас е различен и има някаква страст и много малко от нас са намерили начин да развиват тази страст именно в училище, а би било много хубаво това да се случва там – казва Десислава Бошнакова – Да се смени философията на образователната система е голямото предизвикателство у нас и по света. Не да се смени всичко, но да има връзка между това, което уча и това, което ми се случва в живота"
"Аз вярвам, че финансовата грамотност може да бъде предмет в училище– допълва Младен Запрянов – Креативността, начинът, по който ние разбираме себе си и какво ни движи е от изключително значение в момента. Финансовата грамотност включва това, защото можем да стигнем от поставянето на целта до изпълнението ѝ. Животът е вземане на решение за изпълнение на цели."
Георги Караманев твърди, че изкуственият интелект вече е тук и трябва бързо да променяме парадигмата. "Не бива да залитаме и в другата посока, че фактите не са важни и не трябва да ги помним. Защото така няма да можем да контролираме халюцинациите на изкуствения интелект. Ние твърде лесно делегираме умения"
За бъдещето на училището, креативността и скоростта, с която технологиите променят живота ни, чуйте дискусията в "Какво се случва".
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg