Снощи (11 ноември) беше избран българският роман на годината "13 века България", 2024.
След две заседания на журито в състав: проф. Милена Кирова – председател, и членове: проф. д.н. Пламен Дойнов, проф. д-р Мюмюн Тахиров, проф. Ивайло Христов и д-р Яница Радева, в Софийската градска художествена галерия се състоя официалната церемония по връчване на Националната литературна награда за български роман на годината в конкурса, организиран от НДФ "13 века България".
Номинираните романи бяха: "Не ви познавам" на Теодора Димова (Изд. "Сиела Норма" АД); "Рана" на Захари Карабашлиев (Изд. "Сиела Норма" АД); "Мария от Охрид" от Антон Баев (Изд. "Омофор"), "Екстазис" на Радослав Бимбалов (Изд. "Сиела Норма" АД), "Стряха. Приказката като живот" на Христо Добротинов (Изд. "Хермес") и "Домът на пчелите" от Цанко Лалев (Изд. "Хермес").
Наградата връчи Министърът на културата и Председател на Управителния съвет на НДФ "13 века България" маестро Найден Тодоров.
Упълномощеният представител на автора и отговорен редактор в Издателство "Сиела" Мирослав Александров прие наградата от името на Захари Карабашлиев, който не присъстваше на церемонията.
Събитието уважиха: Пламен Славов, секретар по духовност и култура към Президентството; Калин Вельов, заместник-министър на културата; Явор Койнаков, началник отдел "Културна политика" към Държавен културен институт към Министъра на външните работи; Райна Манджукова, изпълнителен директор на Държавна агенция за българите в чужбина; доц. д-р Петко Стефановски, заместник-министър на здравеопазването; авторите на номинираните романи и журналисти. Димитрина Кюркчиева се свърза по телефона в "Артефир" с наградения автор и разговаря за поредния приз на романа му "Рана", избран за българския роман на годината "13 века България",2024.
Чуйте писателя Захари Карабашлиев в звуковия файл.
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg