В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище".
Разговорът започна с обсъждане на думите на директора на Народния театър, който заяви: Имаше два свята на патриотизъм, единият беше нашият, в който ние направихме световна кариера. Другият беше отвън, където ние показахме на какво ниво на развитие се намираме в момента.
Шопски се изказа категорично, критикувайки изказването и поведението на директора. "Много е странно и несъвместимо ми звучи този господин, който обруга цяла България и раздели обществото ни на две, да говори за патриотизъм. Може би той е точният пример за антипатриотизъм," заяви той и изрази недоволство от съдържанието на пиесата: "Гледах пиесата в интернет, но преди това съм я чел и на английски, а после и в българския превод. Всичките тези квалификации, които се случва в пиесата, са много скверни и обидни за цялата нация."
Шопски подчерта, че не разбира защо думата "национализъм" е натоварена с негативни конотации: "Няма нищо по-прекрасно от това, човек да е националист и да обича държавата си." Той отбеляза, че политиците умело използват тази тема, за да манипулират общественото мнение. Според него липсата на яснота в политиката е довела до това хората да търсят сигурност в по-консервативни и познати идеи, което е напълно разбираемо.
Василев, който е и преподавател по философия в столично училище, се включи в дискусията, отбелязвайки, че публичният диалог в България често е разделен и лишен от реална комуникация. "Забелязвам в публичното пространство, че ние се делим на – ние, вие – къде с основание, къде, когато говорим, не говорим един на друг, а един през друг. В този смисъл няма публична дискусия, няма дебат", коментира той.
Той се съгласи с Шопски относно липсата на яснота и отчуждеността на българите от политическия процес. "Българинът се чувства отчужден от политическия процес", допълни Василев, подчертавайки, че конструктивният разговор и търсенето на пресечни точки са важни за обществото.
Василев обърна внимание на традициите на българския патриотизъм, като подчерта богатото просвещенско наследство и приноса на личности, основали училища и създали културни институции. "Най-големият принос е плурализмът, да имаме възможност за множество гледни точки, дори ако припомним думите на Левски, целта е да живеем в една демократична република", подчерта той.
Според Василев демократичното общество трябва да се характеризира с аргументирана дискусия и политическо действие, които да вървят ръка за ръка. "За мен е много важно да се опитаме в този разговор да очертаем не само пресечни точки, но и да говорим максимално ясно за важните понятия, да очертаем рамка," каза той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg