В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище".
Разговорът започна с обсъждане на думите на директора на Народния театър, който заяви: Имаше два свята на патриотизъм, единият беше нашият, в който ние направихме световна кариера. Другият беше отвън, където ние показахме на какво ниво на развитие се намираме в момента.
Шопски се изказа категорично, критикувайки изказването и поведението на директора. "Много е странно и несъвместимо ми звучи този господин, който обруга цяла България и раздели обществото ни на две, да говори за патриотизъм. Може би той е точният пример за антипатриотизъм," заяви той и изрази недоволство от съдържанието на пиесата: "Гледах пиесата в интернет, но преди това съм я чел и на английски, а после и в българския превод. Всичките тези квалификации, които се случва в пиесата, са много скверни и обидни за цялата нация."
Шопски подчерта, че не разбира защо думата "национализъм" е натоварена с негативни конотации: "Няма нищо по-прекрасно от това, човек да е националист и да обича държавата си." Той отбеляза, че политиците умело използват тази тема, за да манипулират общественото мнение. Според него липсата на яснота в политиката е довела до това хората да търсят сигурност в по-консервативни и познати идеи, което е напълно разбираемо.
Василев, който е и преподавател по философия в столично училище, се включи в дискусията, отбелязвайки, че публичният диалог в България често е разделен и лишен от реална комуникация. "Забелязвам в публичното пространство, че ние се делим на – ние, вие – къде с основание, къде, когато говорим, не говорим един на друг, а един през друг. В този смисъл няма публична дискусия, няма дебат", коментира той.
Той се съгласи с Шопски относно липсата на яснота и отчуждеността на българите от политическия процес. "Българинът се чувства отчужден от политическия процес", допълни Василев, подчертавайки, че конструктивният разговор и търсенето на пресечни точки са важни за обществото.
Василев обърна внимание на традициите на българския патриотизъм, като подчерта богатото просвещенско наследство и приноса на личности, основали училища и създали културни институции. "Най-големият принос е плурализмът, да имаме възможност за множество гледни точки, дори ако припомним думите на Левски, целта е да живеем в една демократична република", подчерта той.
Според Василев демократичното общество трябва да се характеризира с аргументирана дискусия и политическо действие, които да вървят ръка за ръка. "За мен е много важно да се опитаме в този разговор да очертаем не само пресечни точки, но и да говорим максимално ясно за важните понятия, да очертаем рамка," каза той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи? Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg