На днешния 13 ноември светът отбелязва Международния ден на слепите хора – ден, посветен на разбирането на предизвикателствата, пред които са изправени хората със зрителни увреждания в своето ежедневие. На този ден отдаваме внимание не само на трудностите, но и на силата и постиженията на онези, които преодоляват тези препятствия. Днес ви запознахме с вдъхновяващата история на Албена Алексиева, която след загубата на зрението си е успяла да преобърне трудностите в смисъл и мотивация за промяна.
Албена Алексиева губи зрението си на 13-годишна възраст след прекаран вирусен менингит. Това преживяване поставя началото на един нов живот, изпълнен със сложни препятствия, но и с моменти на изключителна сила и вдъхновение. Въпреки загубата, Албена не се предава. С времето тя се изгражда като завършен професионалист – магистър по психология и радиожурналистика – и става председател на фондацията "Очи на 4 лапи", организация, посветена на обучението на кучета-водачи за незрящи.
В ефира на предаването "Нашият ден" Алексиева споделя своята вдъхновяваща история за това как сбъдването на една тийнейджърска мечта променя целия ѝ живот. "Бях на 36 години, когато се сбъдна една от моите мечти. Успях да купя първото си куче-водач", разказва тя. Придобиването на първото куче-водач е повратен момент за нея. "За една година тя така промени живота ми, че не бих могла да продължа да живея без да имам куче до себе си", допълва Албена, с вълнение, което се усеща в гласа ѝ.
Това преживяване не само променя личния ѝ живот, но и запалва у нея желание да помогне на други хора с подобни нужди. Така тя решава да създаде българско училище за кучета-водачи на слепи. "Струваше си да впрегна всичко, което мога и знам, за да свърша една такава полезна работа", споделя тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg