Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя баща свещеник вече 30 години, споделя разсъжденията си по тази тема.
В интервю за "Нашият ден" отец Михаил подчертава значението на поста като съществен елемент от християнската аскеза, основана на многовековния опит на църквата. "Когато в началото на Рождественския пост говорим за християнската аскеза, трябва да си даваме сметка, че в своята съборност и многовековен опит църквата е определила да има такъв пост“, споделя отецът. Според него, постът е средство за духовно укрепване и не е задължение – в църквата няма нищо принудително. Важно е човек да разбере, че е аскезата е както душевна, така и телесна.
Отец Михаил обръща внимание, че постът далеч не се ограничава само до въздържание от определени храни. Той представлява първата крачка към по-дълбокото осмисляне на спасението и същността на духовния живот. „Постът има далеч по-дълбок смисъл от простото въздържание от определени храни. Говорим за спасение и това е само първата крачка към смисъла на поста,“ посочва той.
В заключение, отец Михаил подчертава, че постът е път към самоосъзнаването и духовното израстване, което подготвя вярващите за празнуването на Рождество Христово – моментът на въплъщението на Спасителя и източник на надежда и светлина за целия християнски свят.
Чуйте в звуковия файл.
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg