Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният музикален театър с нов прочит на "Криворазбраната цивилизация"

Снимка: @national.music.theatre

Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в условието на музикална битка.

Тяхно оръжие са съвременни песни, които са вплетени в съдържанието така, както навремето композиторът Дечо Таралежков вмъква в своята партитура хитове от средата на 70-те години.

Денис Бояджиев, Георги-Маноел Димитров, Валерия Христова Димитрова, Людмила Козарева и Зорница Дамянова
В сюжетната линия Анка е изправена пред огромното предизвикателство да се яви на европейски музикален конкурс. Хаджикостови могат да си позволят най-доброто за дъщеря им, но с една уговорка със зрителя – всичко е според вкуса им. Сценографията на спектакъла е поверена на Николай Николов, костюмите са дело на Илина Грозева, а хореографията е на Татяна Янева. Диригент постановчик на мюзикъла е Юли Дамянов.

"Ние се доверихме напълно на режисьора, които правеше невероятни неща с нас. Той имаше много ясна концепция и ние всички виждахме как пред нас се ражда театър с главно "Т". Всичко се случваше с лекота. Николай Гундеров си беше написал домашното предварително, като беше гледал състава в продължение на половин сезон и съвсем точно знаеше от кой какво иска на сцената" – споделиха Зорница Дамянова и Людмила Козарева.

Какви други подробности разкриха около подготовката и премиерните спектакли Зорница Дамянова, Людмила Козарева, Денис Бояджиев и Георги-Маноел Димитров в предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев", можете да научите от звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шерил Милнс на 90

На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..

публикувано на 11.01.25 в 07:55

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22