Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пиши за права", или как писмо може да промени съдба?

| обновено на 18.11.24 в 12:36

"Пиши за права" е глобалната кампания на Амнести Интернешънъл, която ежегодно мобилизира стотици хиляди хора в защита на правата на човека. На 7 декември Амнести Интернешънъл България ще организира събитие в София, давайки възможност на участниците да напишат писма в подкрепа на онези, чиито права са застрашени. За значимостта и целите на тази инициатива разговаряхме с Найден Рашков, директор на организацията в България.

Според Рашков "Пиши за права" не само че е най-голямата кампания в областта на правата на човека, но и е мощно средство за привличане на вниманието към съвременни проблеми и несправедливости. Всяка година Амнести Интернешънъл избира няколко случая от различни региони на света, които са представителни за конкретни нарушения на правата. Изборът на тези случаи е сложен и обмислен, с цел да се покрие широк спектър от теми и да се ангажира международната общественост.

Основната цел на кампанията е да мотивира хората по целия свят да напишат физически писма, които да бъдат изпращани до институции, отговарящи за съдбите на засегнатите. Тези писма носят важно послание за международна солидарност и показват, че светът следи събитията и не е безразличен към несправедливостите.

Рашков пояснява, че има два вида писма, които се пишат в рамките на кампанията. Първият вид са писма, адресирани до институциите. Амнести Интернешънъл подготвя шаблони на такива писма, които участниците могат да подпишат и изпратят. Всички писма се събират и изпращат накуп до съответните институции. Втората категория са т.нар. "солидарни" писма – лични послания към хората, чиито права са застрашени. Те играят важна роля за вдъхването на кураж и надежда.

Найден Рашков подчертава, че кампанията има измерими успехи. Статистиката показва, че между 60 и 70% от случаите, които защитават, отбелязват подобрение в състоянието си.

През тази година кампанията обръща внимание на шест значими случая. Сред тях е историята на Мария Калесникава, активист и музикант от Беларус, която през 2020 г. участва в опозиционните движения срещу президента. Заради своите действия тя е арестувана и лишена от свобода. Друг фокус е върху професор от Турция, която е изправена пред заплахата от затвор заради изразеното си експертно мнение относно използването на химически оръжия по време на военните си действия в държава от Близкия Изток  – изявление, което не се харесва на властта. Случаят на младо момиче от Саудитска Арабия също е сред подбраните. То е арестувано, след като публикува видео в социалните мрежи без традиционната забрадка – действие, което правителството намира за неприемливо въпреки обещанията за по-голяма отвореност.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Молдова. Може би

Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Сърце на борец: Сара Фаизи и нейният афганистански ресторант в София

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..

обновено на 20.12.24 в 12:45

Всяка украса на хляба има дълбока символика

Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..

обновено на 20.12.24 в 12:36

Стоян Терзиев: Между съдебната зала, поезията и фентъзито

В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..

обновено на 20.12.24 в 12:16

Конкурс за тъп разказ: Можем ли да направим глупавото забавно?

В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...

публикувано на 20.12.24 в 10:36