За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев.
Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та и 2020-та. Общественото недоволство се оказа толкова силно средство за повлияване на събитията, че политическите сили се научиха да "яхват" протестната вълна.
"Забравяме да помислим все пак какво сме постигнали. Твърде цинично и нихилистично гледаме на развитието на България след 1989 година. Забравя се, че през тези години има победи, които са постигнали хората чрез излизане на улицата и защитаване на своите позиции", казва Динев.
"Какво постигнаха тези поколения? Те победиха", обобщава политологът.
Наследството на протестната култура е част от българската политическа култура, по думите на Динев, който вярва, че протестиращите са съумели да променят посоката на развитие на страната.
Разговорът се спира и върху друга важна за обществото тема, а именно мястото на България на дъното на класацията за средна заплата в Европа. Политологът изтъква, че други страни, направили преход към пазарна икономика, вече ни водят в това отношение.
Гражданското общество е на много по-високо ниво от политическия ни елит, смята Динев.
Политиците у нас водят консервативна фискална политика, но няма други механизми за преодоляване на неравенствата освен социалните разходи, от страна на държавата, по думите на коментатора.
Разделението и неравенството крият риск от огромно социално недоволство, предупреждава Динев.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи? Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg