Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Изкуството в мен: 170 години от рождението на Оскар Уайлд

Оскар Уайлд
Снимка: Архив

Великият ирландец Оскар Уайлд е драматург, писател и поет, който разчупва естетическите и морални норми във Викторианска Англия. Заради тази дързост умира във Франция, низвергнат и самотен, през 1900 година.

Една от най-големите знаменитости на своето време като дете расте в среда, пълна с култура, книги, картини, история и прочути хора. До девет годишина възраст учи вкъщи, като освен ирландски и английски научава немски, френски, старогръцки и латински. По-късно младият Оскар завършва класическа литература и философия в Оксфорд.

Именно по това време Оскар Уайлд се превръща в популярен и невероятен ексцентрик. Той си пуска дълга коса и украсява стаята си с паунови пера. Бързо се утвърждава като естет, а неговите парадокси и афоризми добиват огромна популярност.

В края на XIX век Оскар Уайлд  достига апогея на своето творчество и слава на уважаван писател, драматург, критик и философ.

Поставят се неговите пиеси "Ветрилото на лейди Уиндърмиър", "Саломе", "Идеалният мъж" и "Колко е важно да бъдеш сериозен", които и досега са на всички сцени.

Романът "Портретът на Дориан Грей" е стълб на модерната литературна епоха. А афоризмите на Оскар Уайлд гледат към новия свят на абсурда, чието раждане се осъзнава десетилетия по-късно.

Актьорска интерпретация на откъс от приказката за любов и смърт "Славеят и розата" чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга за свободата от Людмила Миндова

Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

Дни на класиката в Балчик: Концерт на вокален ансамбъл "Спектрум"

Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на  Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои  концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум".  Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти  на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop  station.  Повече за събитието разказва Константин..

публикувано на 25.07.25 в 09:35

"Разговори с живописта" на Греди Асса в Пловдив

Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година.  Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:

публикувано на 25.07.25 в 09:26

В Котел започва IХ Фестивал на етносите, багрите и котленския килим

В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..

публикувано на 25.07.25 в 09:21

Днес приключва гласуването за песните финалисти на "Бургас и морето" 2025

Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..

публикувано на 25.07.25 в 09:16