На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и приказен, същевременно жив и възможен, поетически разказ за неизбежната среща на мъж и жена. Двама реални и въображаеми влюбени, пленени в обятията на копнежа си по съвършеното сливане на души и тела – осъществени в своето единение, оживени отвъд пределите на реалността, където властват силите на музиката и поезията.
Седемдесет и пет възвисяващи и незабравими минути, в които героите дишат в истинските емоции, изповядани от най-нежните български лирически поети, претворени в символни знаци от поетическо слово в ореола на музикалното сияние, изгряло от таланта на българските композитори. Съчетанието от слово и музика е изпълнено със силата на изкуството, посветено на човешката и на божествената любов.
Спектакълът "Свят и Храм" включва четиринадесет музикални творби, тридесет и пет прочути български стихотворения – шедьоври на любовната лирика, четиринадесет красиви музикални фрагмента от най-известните творби на българските композитори.
Няколко дни преди премиерата Надя Атанасова се срещна с актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов специално за "Артефир".
Чуйте интервюто в прикачения файл.
Снимки: Николай Рачев и Мариана Тафрова
В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..
Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856). Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..
Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес - ние не си даваме сметка, че нашият избор има..
Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство. Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..
На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..