Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуствен интелект на сцената: Как театърът и технологиите създават нова магия

| обновено на 19.11.24 в 12:00 | Интервю

В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект могат да бъдат използвани по креативен начин. Тази събота, 23 ноември, той ще проведе работилница във Велико Търново, посветена на творческото използване на тези модели.

"Идеята на тези работилници е да видим по какъв творчески начин можем да използваме езиковите модели с изкуствен интелект за създаване на по-интересно съдържание, най-вече текстово", обяснява Узунов. Той подчертава, че възможностите за визуално и музикално изразяване с помощта на изкуствен интелект са практически неограничени. Въпреки предизвикателствата, които ИИ представлява за творческите професии, както например по време на стачката на сценаристите, настояващи за ограничаване на използването му, съвременният подход е да се намери начин за съвместна работа с технологиите.

"Трудно може да се спре техническият прогрес. В днешно време тенденцията е да взаимодействаме по творчески начин с технологиите, за да пренесем на друго ниво създаването на съдържание", споделя Узунов. Според него ИИ ще стане неизменен творчески асистент, който ще подпомага създаването на иновативни проекти.

Театърът, като мултидисциплинарна форма на изкуство, предоставя огромно поле за експерименти. Узунов дава пример с постановката "Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?", където визуалното имплементиране на изкуствен интелект позволява на Айнщайн да "оживее" и да води диалог с другия главен участник в представлението.

За тези, които искат да научат повече и да се запознаят отблизо с това как изкуственият интелект може да бъде творчески инструмент, Димитър Узунов ще води още две работилници. На 26 ноември в 18:00 часа във Френския културен институт в София и на 28 ноември в Пловдив.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31