Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

| обновено на 21.11.24 в 09:36

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга?

Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в ефира на предаването интересната история зад псевдонима:
"Най-интересното е, че зад името Кармен Мола всъщност стоят трима мъже. Дълги години, след като излиза първата им книга, авторите не разкриват самоличността си. Всички смятат, че това е жена – университетска преподавателка. Книгите им дори се продават в специална книжарница, посветена на произведенията на жени – писателки, с цел да се насърчат жените в литературата.“

goodreads.com

Тайната обаче бива разкрита през 2021 г., когато Кармен Мола получава престижната награда "Планета" за друг роман. Едва тогава става ясно, че зад псевдонима стоят трима испански сценаристи – Хорхе Диас, Агустин Мартинес и Антонио Мерсеро. "Те са телевизионни сценаристи, свикнали да работят в екип. Разкриха се, когато трябваше да приемат наградата и да си разделят 1 млн. евро", допълва Петрунова.

Криминалните трилъри на Кармен Мола, известни със своята мрачна и зловеща атмосфера, са по-кървави и по-страшни от обичайното, но винаги включват и социални теми. "Превеждам и чета много трилъри за удоволствие, но тези на Кармен Мола се отличават със своите жестокост и силен социален елемент", споделя преводачката.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: goodreads.com
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25

"Традиции от Родопите" – представление в подкрепа на достъпна образователна среда

Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..

обновено на 24.02.25 в 10:02

Българският храм в Лондон бе официално открит

Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното участие на Негово Светейшество българския патриарх Даниил , Западноевропейския епископ Антоний, висши духовници, представители на..

обновено на 24.02.25 в 09:44