Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц. Детелин Лучев, който представя подробности в предаването "Следобед за любопитните".
Основна цел на проекта е извършване на научни изследвания и разработване на нови технологични решения на иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация с ниво на технологична готовност за изграждане на компетентност за природни екосистеми, отговорно управление на природните ресурси и опазване на околната среда, уточнява в предаването доц. Детелин Лучев.
"Естествена природна основа в настоящия проект е Бургаската езерна екосистема (Бургаско, Мандренско, Атанасовско и Поморийско езеро). Общата ѝ площ е 9500 хектара, от които 3300 хектара са защитена зона, като тя се отличава с изключително биоразнообразие и е сред трите най-значими защитени природни комплекси с концентрация на водолюбиви птици по Българското черноморско крайбрежие.
Установени са повече от 300 вида птици, от които 12 световно защитени и 105 защитени в Европа. Тя е важна част от Виа Понтика, един от главните маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка, където мигриращите птици традиционно спират да почиват, а някои и остават да зимуват и гнездят. Същевременно, Бургаският езерен комплекс е в непосредствена близост до промишлени и урбанизирани зони и е необходима сериозна екозащита при замърсявания, отпадни води и човешка небрежност", разяснява експертът.
С изградената софтуерна платформа и на база на създадени игрови образователни сценарии, според него, ще се постигне специфичната цел по разработване на демонстрационни сериозни образователни игри с креативна визуализация в избран екоконтекст и социално въздействие за Бургаската езерна екосистема.
Чрез актуалността си и иновационния потенциал на предложените технологични решения ще се постигне съществен напредък в дългосрочен план за нови цифрови технологии в креативната индустрия в полза на екосъобразно общество, допълва доц. Лучев. Проектът, според него, ще допринесе за формиране на иновативно мислене у младите хора при решаване на проблемите на бъдещето в посока на устойчиви управленски практики в индустрията и социалния живот.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Детелин Лучев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – личен архив
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg