Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц. Детелин Лучев, който представя подробности в предаването "Следобед за любопитните".
Основна цел на проекта е извършване на научни изследвания и разработване на нови технологични решения на иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация с ниво на технологична готовност за изграждане на компетентност за природни екосистеми, отговорно управление на природните ресурси и опазване на околната среда, уточнява в предаването доц. Детелин Лучев.
"Естествена природна основа в настоящия проект е Бургаската езерна екосистема (Бургаско, Мандренско, Атанасовско и Поморийско езеро). Общата ѝ площ е 9500 хектара, от които 3300 хектара са защитена зона, като тя се отличава с изключително биоразнообразие и е сред трите най-значими защитени природни комплекси с концентрация на водолюбиви птици по Българското черноморско крайбрежие.
Установени са повече от 300 вида птици, от които 12 световно защитени и 105 защитени в Европа. Тя е важна част от Виа Понтика, един от главните маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка, където мигриращите птици традиционно спират да почиват, а някои и остават да зимуват и гнездят. Същевременно, Бургаският езерен комплекс е в непосредствена близост до промишлени и урбанизирани зони и е необходима сериозна екозащита при замърсявания, отпадни води и човешка небрежност", разяснява експертът.
С изградената софтуерна платформа и на база на създадени игрови образователни сценарии, според него, ще се постигне специфичната цел по разработване на демонстрационни сериозни образователни игри с креативна визуализация в избран екоконтекст и социално въздействие за Бургаската езерна екосистема.
Чрез актуалността си и иновационния потенциал на предложените технологични решения ще се постигне съществен напредък в дългосрочен план за нови цифрови технологии в креативната индустрия в полза на екосъобразно общество, допълва доц. Лучев. Проектът, според него, ще допринесе за формиране на иновативно мислене у младите хора при решаване на проблемите на бъдещето в посока на устойчиви управленски практики в индустрията и социалния живот.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Детелин Лучев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – личен архив
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
Мечтая да пътувам толкова често, че служителите на летището да ме питат "Накъде този път". И с Александър Александров-Алекс е така. Той е певец, радио и телевизионен водещ и неуморим пътешественик. Музикалната му кариера започва благодарение на композитора Развигор Попов, който е автор на повечето му песни. Алекс има пет издадени албума,..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg