Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

| обновено на 22.11.24 в 11:30
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут
Снимка: Венета Николова

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден".

Иван Христов обясни, че честването на 220-годишнината от рождението на Колю Фичето е било ограничено от епидемичните мерки и е имало предимно регионален характер. "Сега сме решили да компенсираме това и да създадем една национална програма. По тази програма работим заедно с община Дряново и се надяваме да привлечем още партньори", сподели той.

Програмата предвижда събития почти всеки месец през 2025 г., като акцент ще бъде поставен върху детския национален конкурс "Преминал майстор през земята", вдъхновен от стихотворение на поетесата Теодора Ганчева. Конкурсът е насочен към деца от детските градини и ученици от 1-ви до 12-и клас и включва различни творчески категории: изобразително изкуство, литературно творчество, макети и кратки видеа, представящи обекти от архитектурното наследство на Колю Фичето. Творбите ще бъдат оценени, а най-добрите участници ще бъдат наградени на специална церемония на 1 юни, когато ще бъде организирана и изложба с техните произведения.

Една от по-специалните инициативи в програмата е свързана със среща на потомците на Колю Фичето. „Подготвяме родова среща, на която ще поканим лица, чието родословие е свързано с майстора. Ще поговорим за това какво са им разказвали техните предшественици за него и как пазят паметта за делото му“, разказа Христов.

В края на разговора той сподели размисли по един от най-известните завети на майстора: "Не градете толкова довари да ви делят, а повече мостове да ви събират". Иван Христов призна, че в забързаното ни ежедневие не винаги успяваме да следваме тези думи, но е важно да си ги припомняме. "Това е послание, което обединява поколения и е повече от актуално и днес."

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44