В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство.
Ръкописът е изящно украсен със заставки и инициали и съдържа жития на светии, слова за празници, извадки от патерици и различни монашески четива. Сред тях се открояват житието на Алексий Човек Божий, както и произведения на именити автори като Василий Велики, Йоан Златоуст и Ефрем Сирин.
Това е поредното дарение от д-р Манов, който до момента е предоставил на Центъра "Проф. Иван Дуйчев" впечатляваща колекция от 26 славянски ръкописи и фрагменти, 2 латински ръкописа, 55 гръцки фрагменти, 7 старопечатни книги и 2 икони.
Всички тези ценности са обособени в специален фонд, носещ името на дарителя. Подобни дарения д-р Манов прави и на други културни институции в България – архиви, музеи, читалища, библиотеки и православни храмове. Неговата безкористна дейност му спечели славата на съвременен народен будител.
В интервю за предаването "Нашият ден" д-р Румен Манов споделя своето виждане за дейността си и отношението към определението "съвременен будител".
"Това са приятни звуци за ухото, но никога не съм си задавал подобен въпрос и моята дейност не е с такава цел. Това е начин на живот, който ми носи удовлетворение. Аз съм любопитен човек, още от най-ранна възраст живея с историята, с времето, с миналото – с подвизите, героите, битките на царете, хайдутите и революционерите. Знаех, че ще се занимавам с изследователска дейност, с история, с археология", разказва той.
Д-р Манов подчертава, че дейността му е дълбоко лична и обогатяваща: "Всеки ден е различен – случки, събития, предмети, фотографии, истории, наследства. Това е начин да се отърсим от сегашното безвремие. Всички тези хора, които изваждам от тъмнината на времето, оживяват и доказват с делата си, че любовта към България не е празна дума."
Въпреки смисъла и значението на своята работа д-р Манов признава, че понякога се чувства като "самотник" в съвременния свят. "Изглеждаш като някакъв пеликан или наивен глупак, когато говориш за дарения и ръкописи във време, в което хората говорят за сметки и оцеляване. Но аз вярвам, че ще дойде друго време."
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Семейно рецепта" черпим вдъхновение от Международния кулинарно-фолклорен фестивал "Банатски вкусотии – традициите на моето село", който започва на 16 август 2025 г., събота, в с. Асеново, община Никопол.На открито на площада ще се демонстрира приготвяне на местни традиционни банатски храни, а участниците ще имат възможност да участват и..
Русия, САЩ, Украйна и Европа – какво предстои, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Владо Йончев , главен редактор на OFFNews. Владимир Путин и Доналд Тръмп "Русия има своите имперски амбиции, дори когато е слаба, но някъде около 2010-а Путин напълно изостави всички опити за сближаване с Европа и започна проекта за..
Защо беше осъдена да заплати 1000 лв., коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" разследващата журналистка от сайта "За истината" Венелина Попова: "Делото, за което бях осъдена, е свързано с мой въпрос към Община Гълъбово за това какви документи има, свързани с инвестиционното намерение да се изгражда там завод за изгаряне на..
Защо представите на българските политици и общество за почтеност са криворазбрани и кому е нужен съветник по почтеността, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Мария Спирова . "Мисля, че трябва да се тръгне от това как почтеността се чете в различните общества. Това, което, според мен, трябва да усетим сами за себе си, е, че..
На 17 август в Дрезден, Германия, ще се проведат Световните игри за трансплантирани, в които ще участва и българинът Георги Пеев – човек с две трансплантации, на сърце и бъбрек. Пеев споделя, че подготовката му за състезанието преминава основно в плувния басейн в Хасково. В началото на годината е отделил три месеца за тренировки по кросфит,..
Как изкуството помага за осмисляне на нарастващите екологични кризи и за намирането на решения за тяхното преодоляван? Този въпрос е на фокус на вниманието..
Борислава Зашева е училищна психоложка и семейна терапевтка. В рубриката "Всичко за образованието " тя коментира причините за възникване на конфликти в..
Рубриката "Семейни маршрути" ни отвежда в пещерата "Магурата", гр. Белоградчик, където на 16-и август ще бъде представен интерактивен спектакъл..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg