"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. Tочно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове с публиката на същата дата, но през 1913-та. Тогава Пейо Яворов и Лора Каравелова гостуват на свои приятели, без да знаят, че това ще бъде последната им вечер заедно.
По време на събитието ще бъдат разказни любопитни факти и истории за тяхната вълнуваща връзка: кога се запознават, през какви трудности минават отношенията им, как свързват съдбите си, къде се намират техните софийски квартири, кои са близките им приятели, как преминава тяхното ежедневие, какво или кой застава помежду им, как се стига до фаталната развръзка и какви са последствията от нея.
Според Виктор Топалов фактът, че все още не можем да си обясним какво се е случило между поета и неговата любима Лора, ни кара да поддържаме мистерията и да не спираме да се ровим в историята. Неслучайно непосредствено след смъртта на дъщерята на Петко и Екатерина Каравелови липсата на отговори завладява всички печатни издания в цялата страна. Съвременниците на събитията от въпросната вечер до последно спорят, като дори се е стигало до скандали и конфликти по темата.
"Толкова години по-късно ние все още нямаме ясен отговор на това как приключва животът на Лора Каравелова, какви са били изцяло отношенията им. И докато не намерим отговор, е хубаво да мислим върху този въпрос и да си отговаряме сами за себе си. Затова в това събитие аз съм включил доста спомени на съвременници, на техни познати и приятели, както и сведенията, които свидетелите и близките дават пред следователите веднага когато започва делото след смъртта на Лора Каравелова, за да се опитаме ние – като едни аматьори разследващи – да си обясним какво точно се е случило и как така една от най-интересните, интелигентни, красиви, елегантни дами в София умира. Просто ей така, изневиделица. Поне за тези от нас, които не я познаваме, не познаваме толкова добре вътрешните ѝ чувства, макар че – както ще стане ясно и на събитието – тя многократно пред различни хора е споделяла, че може би, рано или късно, сама ще реши кога животът ѝ да приключи“, обясни в "Артефир" водещият и организатор на историческата беседа.
Защо малко след полунощ на 29 ноември 1913 година Лора Каравелова е пронизана от куршум? Кой в действителност дърпа спуска – самата тя или прочутият поет? Защо Яворов пише с трепереща ръка бележка с текст "Моята мила Лора се застреля сама. Ида и аз подир нея" и се прострелва в слепоочието – от чувство за вина или от тъга по своята Лора? Какво се е случило по време на заведеното дело срещу него и ще получат ли някога отговор неспирните въпроси?
Всичко това ще можете да чуете по време на беседата "Душата ми е стон", а още от загадките – в звуковия файл от Виктор Топалов.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg