В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера.
Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл.
А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено приветства Тодор Мазаров, а Лиляна Барева пленява като Мими. Знаменитият баритон Михаил Люцканов пък се преобразява в ролята на Марсел, Асен Найденов ръководи хора и оркестъра на Софийската опера в първо действие на "Бохеми" от Пучини.
Оставаме на територията на Златния фонд на БНР, за да прекрачим отново прага на първия ни театър този път за спектакъл на "Тоска". 1972 година, маестро Руслан Райчев е на диригентския пулт. Питат го, кое гарантира успеха на даден спектакъл. Отговорът, както навярно се досещате е светкавичен и съвсем предсказуем: "Певците! Без добри певци, диригентът, колкото и добър да е не може да направи добър спектакъл. Винаги съм имал високи изисквания към певците. Не правех никакви компромиси с тях! Когато дирижирам, съм изцяло в тяхна услуга. Да могат те, не аз да заблестят на сцената! Да творят свободно на крилете на вдъхновението…" Без никакво съмнение артисти от ранга на Райна Кабаиванска и Джузепе Тадеи са окрилени от вдъхновението в легендарен спектакъл на Софийската опера, високо ценен и от самия Руслан Райчев. Операта разбира се е "Тоска". Тези, които са били там, знаят защо! Ще прозвучи второ действие- директният и безпощаден сблъсък между Тоска и Скарпия.
Към Райна Кабаиванска и Джузепе Тадеи се присъединява Джанфранко Чекеле като Каварадоси, хорът и оркестърът на Софийската опера обединени от диригентската палка на Руслан Райчев.
У нас "Тоска" е поставена за пръв път в Софийската опера през 1925. Пет години по-късно пак там е премиерата на "Турандот" – лебедовата песен на Пучини. Доверяваме се отново на Златния фонд на БНР. Слава Богу, има я звуковата памет съхранена за поколенията! Памет за великолепни спектакли, оставили публиката буквално без дъх. Като тъй чаканата премиера на "Турандот" през юни 1961 в Софийската опера. Превръща се в топсъбитие със силен отзвук. Никола Николов е несравним Калаф – роля, определяна като един от безспорните върхове в кариерата на прочутия певец. А красивият глас, стабилни височини, вродена музикалност и артистичен нюх за образа, споени с искреност и топлота привличат като магнит публиката. Юлия Винер намята мантията на жестоката принцеса Турандот. Катя Попова като Лиу постига едно от най-силните си преобразявания, а Никола Гюзелев е Тимур – царят на татарите.
Асен Найденов ръководи хора и оркестъра на Софийската опера.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg