От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация.
Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024".
За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова – бизнесдама, Ангел инвеститор и основател на Move.bg.
"Целта на изследването беше да разберем какъв е ресурсът и да покажем с данни какви възможности има за подкрепа на тази най-витална, нова за нашата среда, икономическа зона", казва Безуханова.
Погледът към стартиращите компании показва, че 42% от зелените научни проекти и от стартъпите, както и 26% от гражданските организации създават уникални световни иновации по ключови теми на устойчивото развитие, по думите на госта.
Има една група от авангардни деятели, които имат нужда от подкрепа, защото това, което те правят, означава приходи, конкурентоспособност и възможност да станем центростремителна точка на такъв тип процеси на европейско и на световно ниво, изтъква Безуханова.
Гостът акцентира върху липсата на целеви рискови фондове, насочени към "зелените решения" в българския бизнес.
"Това, което ние предлагаме, е да се създаде един национален механизъм за подкрепа на зеления иновативен бизнес. Предлагаме да има национална платформа за зелени инициативи, която да е подобна на НФК и целенасочено да подкрепя природозащитни организации – Национален фонд за зелени граждански инициативи", заявява Безуханова.
Кои петима иноватори през декември ще запознаят слушателите на "Нашият ден" с мотивацията и предизвикателствата по пътя на екосъобразния бизнес у нас – чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg