Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в Икономическия университет в морската столица. С Ивайло говорим за мотивацията му да се развива, за възможността да работи в една много динамична сфера, но и за плановете му за бъдещето.
"Виждам себе си като човек в бизнеса, който паралелно с това би преподавал в университета и би давал практически знания на студентите", казва Ивайло Петров, който споделя, че плановете му включват да продължи образованието си и да запише докторантура. Категоричен е, че иска да живее и да работи в България. "За да се развива страната ни и за да имаме едно хубаво бъдеще, задължително смятам, че трябва да се развиваме в България", допълва той. И бързо пояснява, че това не изключва възможността да трупа опит и на други места по света и после да се завръща в страната.
"Това че оставам тук, не означава, че задължително ще продължа цялото си образование тук. Участвал съм в три Еразъм програми в Германия, Словения и Унгария и видях по малко от всяка една от тези държави. И въпреки че това бяха краткосрочни програми, почерпих знания и опит от различните университети", разказва Ивайло.
А докато говорим за учителите и менторите, които е имал, Ивайло заявява, че спортът също помага за изграждането на характер. "Със сигурност мотивацията и желанието ми за развитие в голяма степен тръгнаха от спорта. Индивидуалните спортове ни учат на голяма дисциплина и ни показват как да следваме целта си", разказва Ивайло.
B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg