Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани голове в Шампионската лига, както и с най-много асистенции. Къде да си държи купите, златните топки и обувки човекът?! А и може да си го позволи – 39-годишният нападател на Ал-Насър (Саудитска Арабия) е най-високоплатеният футболист с годишен доход от 263 млн. евро.
Може би затова таксата за вход е символична – пет евро за възрастен, а децата до 9 години влизат безплатно. Трябва да отбележа, че става дума за музея на прочутия номер 7 във Фуншал, столицата на Мадейра. В Саудитска Арабия преди година откриха още един.
Запалянковците, които искат да отидат на поклонение в родната къща на футболиста, няма как да го сторят. Официалната версия е, че съборетината в бедняшкия квартал Сао Антонио е рухнала. Слуховете обаче твърдят, че това се е случила с малко помощ от съседите, на които пълчищата фенове пречели на кроткия живот. Впрочем, докато я е обитавал синът на местния пияница се е наричал Крищиану Роналду душ Сантуш Авейру. Бившият американски президент Роналд Рейгън бил любимият актьор на баща му откъдето идва и второто име, превърнало се в доста по-лесно произносима фамилия.
Музеят на Роналдо във Фуншал е разположен на крайбрежната алея точно до кея, където акостират круизните кораби и неизбежно хилядите им пасажери най-напред минават на "поклонение" там, където върху 400 квадратни метра са събрани хилядите купи, награди, но и умилителни снимки от детството и първите му успехи във футбола.
Пред музея се издига и статуята на Роналдо в естествен ръст. Според мен, никак не си прилича, но не пропуснах да се снимам с него. Градската легенда гласи, че ако потъркаш шортите на футболиста най-отпред, ще имаш неговия късмет и богатство. Също както при едната гърда в къщата на Жулиета във Верона или бика пред Фондовата борса в Ню Йорк. Разбира се, и аз не пропуснах да пипна най-излъсканото място на статуята. Сега чакам… Но ако забогатяването изисква правенето на три хиляди коремни преси дневно, както при Кристиано, май няма да ме бъде.
Затова се задоволих да разгледам несметните трофеи на живата легенда CR7. Не можеш да прочетеш надписите на такова количество награди, купи, златни топки и обувки. А също така лични вещи и снимки от фамилния албум. Фотоси на приятелки-супермодели в бикини липсват. И правилно! Гаджетата идват и си отиват, семейството остава. Точно този принцип е накарал Роналдо да купи малко блокче на съседния ъгъл за брат си и двете му сестри, техните деца и близки.
Жителите на Фуншал разказват, че майката на Роналдо Мария Долорес обича да си пие биричката на терасата, когато е в града и понякога да им маха.
Не намерих данни кому принадлежи идеята за музей приживе, но със сигурност Кристиано е инвестирал 1,5 млн. евро в градежа, а голям процент от приходите отиват за изследвания за лечение против рак.
Новите технологии не са подминали нито музея, нито магазинчето му. Можете не само триизмерно да видите как тренира Роналдо, ами виртуално да се съревновавате с него в жонглирането с топка.
Е, фланелките с личния му автограф са малко скъпички – 80 евро, но истинските фенове не жалят пари за своя кумир.
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg