Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН, проф. Лора Тасева от Института по балканистика с център по тракология, ръководители и представители на катедрите от Софийския университет и други от големите университети, с които най-често имаме срещи в ефира.

С присъствието си почетоха тържеството Албена Миланова, член на Управителния съвет на БНР, и Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев".

Всеки от гостите – дългогодишни участници в предаванията, беше поканен да "подари" символично по една дума на слушателите. Спомени за началото, за вълнуващи срещи със знакови личности, за споделени мигове на търсения и радост от общуването в безграничния свят на словото и духовността разказаха колеги и учени.

Бяха обявени и имената на слушателите, отличени в юбилейния конкурс на предаването за написване на текст с отговор на два въпроса: "Коя е любимата ви дума, защо точно тя" и "Как ще продължите изречението "Българският език е…"


Членовете на журито – Ангел Игов, писател, преводач, литературен критик и доцент в Софийския университет, доц. Татяна Александрова, ръководителка на секцията "Съвременен български език" в Института за български език, и проф. Андреана Ефтимова, преподавателка във ФЖМК, споделиха впечатленията си от текстовете и критериите, по които от всички 62 отговора бяха избрани 10. Впечатляващо многообразие от мисли, начини на изразяване, лични истории на хора от най-различни възрасти, занимания и опит – това отбелязаха журиралите.

В предаването се чуха гласовете на някои от тях, а останалите бяха поканени да участват в следващите издания. Всички получиха грамоти за успешно участие и награда от БНР – ваучери за книги.

Отличени бяха: Диан Неделчев, Марта Радева, Албена Николова, Александра Русева, Георги Вълков,Невена Георгиева, Габриела Петкова, Дарина Ангелова, Галина Балканджиева и Анита Николова.

Симпатиите на публиката спечелиха три петокласнички от ЧСУ "Рьорих", които също бяха изпратили своите отговори за конкурса.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10