Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Ренесанса до днес: Как се раздели знанието и как да го обединим

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

Снимка: Национален природонаучен музей/Боряна Пандова

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре – френски математик, учен и философ, който е застъпник на идеята, че хората на науката трябва да изучават и култивират интерес към езици и литература.

Един от основните организатори на конференцията, д-р Лъчезар Томов, преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в НБУ, разказа за концепцията на форума и за значимостта на взаимодействието между различните научни дисциплини. В интервю за "Нашият ден" той споделя своите виждания за интеграцията на природните и хуманитарните науки, както и за историческия контекст на това разделение.

"Ричард Файман казва, че природата е една и в нея разделения като нашите просто не съществуват – те са човешки фикции", коментира д-р Томов. "Аз самият съм завършил класическа гимназия и винаги съм имал интерес и към философията. В миналото образованието е било единно – в Древна Елада всички науки са били свързани. Това разделение, което наблюдаваме днес, идва по-късно, след Ренесанса."

Тази конференция цели да обедини учени от различни области, които да представят своите изследвания и да дискутират как природните и хуманитарните науки могат да се обогатяват взаимно. Темите обхващат широк спектър – от философски въпроси и история на науката до съвременни иновации в технологиите и тяхното влияние върху обществото.

Събитието предлага възможност за преосмисляне на съвременното образование и научни изследвания в светлината на единния подход към знанието, подчертавайки значимостта на връзките между различните дисциплини. Конференцията ще съчетае почитта към наследството на велики умове като Анри Поанкаре с насоченост към бъдещето на науката и нейното място в глобалното общество.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15