Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Ренесанса до днес: Как се раздели знанието и как да го обединим

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

Снимка: Национален природонаучен музей/Боряна Пандова

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре – френски математик, учен и философ, който е застъпник на идеята, че хората на науката трябва да изучават и култивират интерес към езици и литература.

Един от основните организатори на конференцията, д-р Лъчезар Томов, преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в НБУ, разказа за концепцията на форума и за значимостта на взаимодействието между различните научни дисциплини. В интервю за "Нашият ден" той споделя своите виждания за интеграцията на природните и хуманитарните науки, както и за историческия контекст на това разделение.

"Ричард Файман казва, че природата е една и в нея разделения като нашите просто не съществуват – те са човешки фикции", коментира д-р Томов. "Аз самият съм завършил класическа гимназия и винаги съм имал интерес и към философията. В миналото образованието е било единно – в Древна Елада всички науки са били свързани. Това разделение, което наблюдаваме днес, идва по-късно, след Ренесанса."

Тази конференция цели да обедини учени от различни области, които да представят своите изследвания и да дискутират как природните и хуманитарните науки могат да се обогатяват взаимно. Темите обхващат широк спектър – от философски въпроси и история на науката до съвременни иновации в технологиите и тяхното влияние върху обществото.

Събитието предлага възможност за преосмисляне на съвременното образование и научни изследвания в светлината на единния подход към знанието, подчертавайки значимостта на връзките между различните дисциплини. Конференцията ще съчетае почитта към наследството на велики умове като Анри Поанкаре с насоченост към бъдещето на науката и нейното място в глобалното общество.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26